Топ теми

Селска идилия! В Горно Лешко адаптираха успешно прочутия смилянски боб в ненадмината градина на Цуреви

От шарения боб в семейство Цуреви тръгна приказката – баба Санда, която гони 90-ия си рожден ден, ронеше необикновено едрата за Горно Лешко земеделска култура. Гледах как от кокалестите ръце на жената падат зърната, греещи в различни цветове и нанизващи живописна картина. „Какъв е този шарен боб? За първи път виждам такъв!” – полюбопитствах. Баба Санда Цурева въздъхна: „Мани, от сабале го рона”. Дъщеря й Лозена Христова пояснява: „Такова си е семето. Отгледахме го на притки. Взех малко от Пепи Велков, за да го подведем за семе. Догодина ще имаме достатъчно, за да садим. Много е сладък и бързо се вари”. По-късно потърсих Петър Велков и го попитах какво е това чудо. „Смилянски боб” – осведоми ме съседът Петре. Взел го от сестра си, която го получила от приятелка от по-далечен край на България.

И така, Горно Лешко вече се сдоби с прославения смилянски боб. Славата му се простира в цяла България и в чужбина. Расте в горното поречие на Арда, местните хора го наричат фасульовица и приготвят от него приказни гозби, а на Фестивала на смилянския боб разливат казани с бобена чобра, с която хранят многобройните гости.

Не е случайно, че смилянски боб попада в ръцете на Цуревци, известни с голямото си трудолюбие и със зеленчуковата си градина, в която влагат завидни грижи и непрестанно я обогатяват с нови насаждения. Тодор Цурев разкрива: „Ние не сме богат род. От малки сме научени да работим”. Кака Лозена пояснява, че и двамата й родители са били неуморни, бащата пасял овце и кози към ТКЗС-то, баба Санда му помагала. Семейството отглеждало и 6-7 декара тютюн. Силната трудова жилка идва от бащата на техния баща – дядо Санде. „Той единствен в селото имаше часовник – отбелязва Лозена. – Вареше най-хубавата ракия. Скопяваше прасета, само той го можеше в селото”. Не по-малко работен и находчив бил и другият дядо – Георги. Той си харесал невеста от Добринище, когато отишъл със сватове да я иска, занесъл като дар прасе. Та какво друго може да донесе по-силно задоволство и радост сред хората от Разложката котловина от едно хубаво гуде!

Родът Цуревци далеч не е незабележим, махала Цуревци е една от най-старите в Лешко. Описал я е още акад. Антон Попстоилов. В края на 19 век е имала 10 къщи, които обитавали „60 души жители”. В детството на Лозена, Тошко и Ванчо в махала Цуреви е имало само три къщи. Наследниците са се разпръснали из близки и далечни селища – имат роднини в Падеш, Благоевград, Шумен, в Скопие, Делчево и съседното село Град в Северна Македония. От коляното на рода е известният зъболекар в Делчево д-р Душко Атанасов, когото освен родата от Лешко посещават и други благоевградчани, за да лекуват зъби.

Стопанството най-вече ръководи твърдата кака Лозена, наследила не с лекота поста от властната баба Санда, която не се предава и непрестанно надзирава, съветва, ръчка домочадието кога как и какво да прави.

Лозена разказва как е добила необичайното си име, напълно паснало на нрава й. „Имало е някога в Бойчовци, Логодажко землище, някоя Лозенка. И кумо си харесал името й. А може и да си е падал по нея” – сме се Лозена Христова. Родена е в Горно Лешко, учи в селото и завършва Техникума по хранително-вкусова промишленост в Кюстендил. Работи към РПК като сервитьор в сладкарница „Строител”, после и в някогашната дървообработваща фабрика ДИП „Димо Хаджидимов”. Отдава 14 години на завода за съобщителни централи ЗСТ и още толкова на Хлебозавода, откъдето се пенсионира. През 1974 г. се омъжва в Благоевград, но остава вдовица с двете си малки деца Благой и Емил, които отглежда с любовта и грижите на орлица. „Но никога не съм прекъсвала връзката с Лешко – признава Лозена. – Идвах да помагам на родителите си”. А когато привършва професионалните си ангажименти в града, заживява повече на село, за да поддържа градината и да наглежда баба Санда.

Приятелят на Лозена – Спас Янков, който произхожда от Селище, но живее в Благоевград, идва често в Лешко, той също е пословично трудолюбив и се включва във всички дейности на семейното стопанство.

Тодор Цурев учи 6 години в Лешко. В града завършва Техникум по сградостроителсто. Той е един от основоположниците на Домостроителния комбинат, който с панелите си, за добро или лошо, изгради новия Благоевград. „Тогава бяхме десетина човека, от които 5-има работници. Шеф беше Цървен Кольо /Никола Тодоров – б. а./, имало е техническа секретарка, командировани били и трима специалисти от Съветския съюз. Когато Домостроителният комбинат се разраснал, Тошко преминал на работа в предприятието за механизация и автотранспорт РМА. Завършил трудовата си кариера като миньор в мина „Брежани”, където оставил 12 години. После и той се върнал в Лешко. През 1990 г. починал баща им, тогава Тошко се установил за постоянно в старата им къща. Но запретнал ръкави, вдигнал и нова, която сега обитава. В нея отсядат и синовете на Лозена – Емил, който е силно привързан към селото, владее много занаяти и е ценен помощник на големите, а по-рядко идва Благой, пуснал трайни корени в Благоевград, работи на тежка машина по магистрала „Струма” и предпочита да прекарва почивните си дни и отпуски със съпругата Таня в пътешествия из България.

За вуйчо Тошко пенсията и грижите по градините в Лешко не били достатъчни, кипящата му енергия и желанието да добие по-висок личен и семеен стандарт го отвеждат през 2001 г. в Италия. Там бързо разпознават добрия работник и лесно си намира работа. Труди се в строителството, в земеделието, в туризма. Живее на квартира, хазаите разбират, че късметът ги е срещнал с честен и всеотдаен човек от България, и му поверяват да се грижи за двора на къщата, срещу което Тошко плаща нищожен наем. Италианци се надпреварвали да го наемат, защото знаели, че той ще свърши работата навреме и качествено. Когато се завръща в България, редовно носи от Италия редки семена за градината в Лешко, най-вече от красиви цветя, които кака Лозена сади с любов, и сега, в края на лятото, дворът на Цуревци е райско кътче.

Но животът не е низ от труд и радости, а крие опасните си капани. В чуждата страна Тошко получава инсулт, за щастие не така тежък. Не дочаква да натрупа 10-те години стаж за пенсия, но я получава като трудоустроен. Днес получава две пенсии, не най-високите, но достатъчни – миньорска и италианска. От няколко години притежава хубаво жилище в Благоевград и така за него мостът град-село е по-надежден и по-богат.

Дома посещаваше и отдаваше своята синовна лепта и третото чедо на баба Санда – Иван Цурев, който преди 15 години трагично се спомина. Оттогава старата жена се покри в черно и до ден-днешен не го е сваляла, явно ще го носи докрай. Тогава тя изостави и козите, с които шеташе из околните ридове, и живеейки с болежките на вързрастта си и с неумиращия дълг да наглежда делата на семейството, продължава дните си.

Зеленчуковата градина в двора на Цуревци е най-важният дял в живота на семейството. Доскоро имаха и голяма овощна градина, която поглъщаше повече усилия, отколкото даваше  плод, и я изкорениха. На нейно място насадиха зеленчуци, бостан и смилянски боб. Нещо роди добра реколта, друго – по-оскъдна, а бостанът направо погина. „Три пъти го присаждам – твърди Тошко Цурев – и не биде. В началото го мореше сушата, после се изсипаха големите дъждове”. Но новото отроче – смилянският боб, е намерил добра почва, влага и слънце и ако следващите пролет и лято са благоприятни, ще има добра родитба.

Новата градина се пука по шевовете от зреещи тикви. Но Лозена не е особено доволна. „Не ги яде прасето. Какво ще ги правим, трябва да ги продаваме”. Затова пък дворната градина, разпростряла се между старата и новата къща на Цуревци, процъфтява под грижите основно на Лозена, но и на мъжете, под вездесъщия поглед на баба Санда. Има всичко – домати, крастави, тиквички, кромид, чесън, праз, моркови, люти и „благи” чушки, много и различни подправки. Родили са и ябълките и крушите.

Поройните дъждове, донесли и градушка, нанесоха щети на лозниците, но Тошко се е погрижил да ги сведе до минимум. „Прочистих ударените и изгнили гроздове. Ще има за вино и ракия”. Стопаните са приготвили бидоните, горещият и сух септември ще ускорви зреенето и скоро ще захванат гроздобера. Тошко доуточнява: „Имаме подбрани сортове грозде, които вървят добре на лещанския климат”.

Междувременно бригада от Тошко, Лозена и Спас Янков извадиха картофите, може да се досещаме каква сладост носят те, отгледани в по-силна от иначе не така плодородната лещанска земя. Ще стигнат за зимата, ще има и за племенниците и внуците, а нещо и ще продадат на близки хора.

Едно от новите земеделски начинания на Тошко е новата градина с ягоди, които отглежда под найлон. Някои от сортовете е донесъл от Италия, другите са български и всички са целогодишни. Стопанинът посреща с умерено чувство първата реколта. „А бе имаше, ама не е това, което очаквах”.  И ме води, за да се уверя с очите си. „Виж каква хубава шума развиха, а плодът е малко. Непрекъснато ги наглеждам, плевя ги, но е слабо”.

Питам Лозена каква е тайната в нейното изкуство да отглежда добри и достатъчно зеленчуци. „Много важно е семето, от мое семе си отглеждам чушки и домати. Една година всички домати се скапаха. Пръскаме с естествени разтвори, предимно от коприва и орехова шума”. Излишно е да уточнявам колко оране, копане, плевене извършва сплотеното семейство, за да обогати  насъщния с чисти и вкусни плодове и зеленчуци. Лозена Цурева философски обобщава: „Полагаме много грижи, но какво дойде отгоре. Бог даде, Бог вземе”.

Някога Цуревци са гледали крава, овце, кози, кокошки… Днес обичайно се грижат за кокошки и прасе, което около Коледа събира родници и приятели на маса. Семейството има много празници, но най-почитан е Тодоровден, когато всички се грижат Тодор Цурев да отпразнува именния си ден по най-добър начин. Някога, разказва баба Санда, в Горно Лешко Тодоровден се е чествал от всички в многолюдното село. Събирали се край останките на страр параклис, най-вероятно носещ името на Св. Тодор. И всичко преминавало, както си му е обичаят – жените носели обредните питки, захранвали за здраве конете, ритали се, веселили се. Навярно е имало и кушия, днес няма надбягване с коне. Но доскоро Тошко яхваше ездитно добиче, за да почете, както подобава, този голям пролетен празник.

Започнахме със смилянския боб, почетен със словна марка, сиреч състояща се изключително от думи или букви и цифри. От тази година, пренесен от Петър Велков в Горно Лешко, безспорно е попаднал на добри стопани – трудолюбивото, неуморно и задружно семейство Цуреви, за което бе задължително да разкажем нещо повече. А догодина ще чакаме гозби от смилянски боб, които изкусната готвачка Лозена ще готви.

ВЛАДО КАПЕРСКИ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *