„Селското хоро в Пернишко” е утвърдената кандидатура на област Перник за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2021 г.
За участие в областния етап на процедурата в Областна администрация Перник постъпиха три кандидатури: „Селското хоро в Пернишко” на Сдружение с нестопанска цел „Локално наследство”, автентичните песни на Женска фолклорна група „Граово” при Народно читалище „Васил Левски -1968”, село Рударци и „Мъжко хоро” на Мъжка танцова група при Народно читалище „Люлински изгрев 1903”, село Големо Бучино.
Кандидатурите бяха разгледани и оценени от комисия, назначена със заповед на областния управител на област Перник. В присъствието на заместник областния управител Ива Борисова, хореографът Александър Нецов Мариана Янкулова- старши учител „ Музика”, проведоха първична селекция на кандидатурите по Националната система „Живи човешки съкровища – България“, постъпили в област Перник.
Хорото е неизменна част от празничната култура на региона и се изпълнява винаги на лични, семейни, селищни и друг тип празници. „Граовското хоро” е елемент от традиционната култура на Пернишкия регион и се характеризира с пъргавина, лекота, скокливост с усещане за откъсване от земята. Танцът е наситен с много темперамент, динамика, координация на тялото, ръцете и главата и изключителна ритмичност.
През юли 2021 г., национална комисия ще обсъди излъчените областни кандидатури и ще направи аргументирано предложение за вписването на нови елементи в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.
Един от най-ефикасните начини за трайно съхранение на нематериалното културно наследство е грижата хората, които го олицетворяват, да продължават да усъвършенстват своите знания и умения и да ги предават на следващите поколения. Ще сме горди и пернишкото граовско хоро да е в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство, защото мaгиятa нa xopoто e могъща. Така по eдин пo-paзличeн нaчин, граовското хоро щe ce зaпaзи и възpoди зa нoв живoт.
КРАСИМИРА СТОИМЕНОВА