Сестрички от Пакистан станаха първокласнички в благоевградското ІV ОУ, директорът Ил. Чапкънов: Договорихме се с родителите в училище да не идват със забрадки

Благоевградското ІV ОУ „Димчо Дебелянов“ прие за ученици две деца от Пакистан. Ромеса Ашраф, на 6 години и половина, и по-голямата й сестра Сехер, на 7,5 г., са записани в 1 „а” клас и ходят на училище от 4 дни. Сутрин те идват заедно с майка си и по-голямата си сестра, които ги изпращат до входната врата. И тъй като в квартала всички се познават и грамаждани зорко бдят над училището, външният вид на двете жени, носещи кърпи на главата, веднага направил впечатление на местните жители. Така, виждайки ги да влизат в училищния двор в понеделник сутринта, възрастна жена веднага се насочила към тях, за да ги попита дали не са се объркали, но от охраната на училището я успокоили.

„Семейството е от Пакистан и имат документи за продължително пребиваване в страната ни. Не знам откъде се появиха. Миналата седмица при мен дойде едно момче, също пакистанец, но говорещ български. Интересуваше се дали можем да приемем децата. Аз се консултирах с Регионалното управление на образованието, проверих и в закона. Те са деца като всички останали и имат право на образование“, коментира директорът на ІV ОУ Илиян Чапкънов. Той бе категоричен, че е много по-добре и за самите деца да са в училището, да се интегрират и социализират, отколкото да стоят изолирани и затворени по цял ден.

„Казах на майката, че ще приемем децата, при условие че не идват на училище със забрадки. Все пак моите уважения, но ние сме образователна институция и тук не е мястото за афиширане на религиозни символи“, заяви директорът, очевидно постигнал съгласие с родителите по въпроса.

Попитан как се справят пакистанчетата с учебния материал, Ил. Чапкънов разясни, че децата са „като попивателни“, много бързо възприемали и запаметявали, а с тях вече работят допълнително не само учителите им, а и училищният логопед.

Всъщност семейството искало да запише в училището в „Грамада“ и най-голямата си дъщеря – в 8 клас, но в ІV ОУ нямало как да я приемат, тъй като обучават ученици до 7 клас. Друг е въпросът, че документите на девойката за завършен етап/степен на образование не са легализирани.

А иначе семейство Ашраф живеят на квартира в района на ЮЗУ и преди да се установят в Благоевград, са били в Петрич. Вчера сутринта, точно 5 минути преди началото на първия час в 8 часа, пременени с бели ботушки, клинчета и грейки, Ромеса и Сехер влязоха в училищния двор. Те се насочиха към класната стая, а майка им и сестра им останаха на входа. При тях дойде класната на 1 „а” Таня Оракова и с помощта на колежката си Тони Панайотова, която превеждаше на английски, разясниха на родителката, че трябва да купи тетрадки с квадратчета по математика и с тесни и широки редове за писането и ученето на буквите.

„Децата не знаят английски, аз също. Показвам им с жестове, казвам им думи, а те ги повтарят. Схващат много бързо”, разказа за комуникацията и обучението на Ромеса и Сехер учителката им и определи новите си ученици като много тихи и послушни. Тя изрази увереност, че новопостъпилите първокласници бързо ще се научат да говорят български, и подчерта: „Няма значение кой откъде идва и какъв е. За мен всички са еднакви, всички са деца”.

Че всички са деца, а езиковата бариера не е проблем, това доказаха и учениците от 1 „а” клас. По време на междучасието те „обградиха“ новите си съученици, като се надпреварваха да им показват думи, да ги учат и очевидно се разбираха много добре, макар и комуникирайки си само с жестове. „Те са като нас, играем си заедно на двора и в стаята, само дето пишат повече с госпожата”, заявиха учениците по повод новите си пакистански другарчета.

Ромеса и Сехер все още се адаптират в училище. Дали от старах, или по друга причина, те не ядат от училищната храна и посягат към закуската само ако е банан. Ходят на училище до обяд, а ако се чувстват добре, от другата седмица ще тръгнат и на занималня.

„Ще оказваме необходимата методическа помощ както на учителите от ІV ОУ, така и на директора Илиян Чапкънов. Ще проучим въпроса и с най-голямото дете на семейството, така че то също да бъде обхваното от образователната ни система и да посещава училище“, каза по повод на новите пакистански ученици началникът на РУО Ивайло Златанов.

Освен в благоевградското ІV ОУ ученик мигрант имат и в село Краище, община Белица. Детето е от Сирия, но е ходило на детска градина в Белица, има удостоверение за завършена предучилищна група и сега е първокласник в местното ОУ „Св. Паисий Хилендарски“.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *