Бившият кмет на Разлог Красимир Герчев и назначеният след отстраняването му през 2022 г. вр.и.д. кмет Венцислав Гърменов получиха в един и същи ден решения на Антикорупционната комисия, че не са били в конфликт на интереси по сигналите, подадени срещу тях.
Въпреки че мандатът на Герчев бе прекратен точно за конфликт на интереси, свързан с пари, които той получил като управител на проект на саниране на разложко училище, 5 месеца след отстраняването му от поста на 11.03.2022 г. – през август същата година, в КПКОНПИ е получен нов сигнал срещу екскмета, според който той системно е ощетявал общината. Този път това ставало, след като Герчев сключвал договори с лица, които са се облагодетелствали за сметка на общината, и си е определял сам допълнително материално стимулиране, което е една от многото екстри на държавните служители и изборните длъжности, се твърди в сигнала.
Като пример е посочен животновъд с инициали П.А.Х., на когото Герчев от 2013 г. с договори и допълнителни споразумения към тях давал общински ливади под наем на много ниски цени, както и спортен клуб в града, който получил от него през 2019 г. 64 улични лампи, за да постави върху пилоните им рекламни материали срещу цена от 2.25 лв. на месец/на пилон. Въпреки че по договора клубът няма право да преотстъпва уличните стълбове, от дълго време рекламите му са заменени с такива на друга фирма, а Герчев „досега не е потърсил отговорност за това нарушение, от което следва, че сключеният договор, който е крайно неизгоден за Община Разлог, вероятно е изгоден за него“, се казва в сигнала.
След обстойна проверка на десетки страници договори, справки, уверения, декларации и финансови документи, в крайна сметка КПКОНПИ е категорична, че няма никакви основания екскметът този път да бъде наказван за конфликт на интереси.
Финансовите параметри на договорите с П.Х. и със спортния клуб в решението на КПКОНПИ не са коментирани, защото комисията е търсила само родство между Герчев и двамата общински наематели, а такова не е открито. Третата част на сигнала – за ДМС-тата, които екскметът сам си начислявал, е потвърден за 3 случая през 2019-2021 г, когато Герчев е получил общо 10 700 лв., но допълнително били стимулирани и другите общински служители, пише в решението си КПКОНПИ.
„Съгласно вътрешните правила за заплатите в Община Разлог допълнителни възнаграждения за постигнати резултати на служителите могат да се изплащат 4 пъти годишно, а през месец декември на всяка календарна година, по разпореждане на кмета на общината, към основната заплата се начислява и допълнително възнаграждение, което е формирано от икономията от фонд „Работна заплата” за съответната година. Освен това допълнителните възнаграждения могат да са за нощен или извънреден труд; за работа през официалните празници; за времето на разположение, при заместване на отсъстващ служител, за постигнати резултати или за изпълнение на проекти или програми“, разяснили са обстойно от общината на КПКОНПИ и антикорупционният орган е констатирал, че Герчев е действал без отклонение от правилата.
Сигналът срещу вр.и.д. кмет на Разлог В. Гърменов също е за пари, с които, според автора му, настоящият управник облагодетелствал баджанака си Константин Пандев, който е началник на отдел „Общинска собственост и транспорт“ в Община Разлог. Двамата са съпрузи на две сестри, което ги прави роднини по сватовство от втора степен, но в същото време се намират и в отношение работодател – служител.
„Това поставя и въпроса дали Гърменов, в качеството му на вр.и.д. кмет на община Разлог, е подписвал документи за допълнително материално стимулиране на К. Пандев“, насочил е комисията в каква посока да рови авторът на сигнала.
Проверката установила, че Пандев е назначен за държавен служител в общината през 2017 г. от бившия кмет Красимир Герчев. От февруари 2021 г. до август 2022 г. заплатата му е увеличавана 3 пъти – веднъж от Герчев и два пъти от другия заместник-кмет Иван Гюров, но никога от Гърменов.
Самият Гърменов от от март 2022 г. до момента всеки месец подписва платежни нареждания за масов превод за изплащане на трудовите възнаграждения на служителите в общината, включително и на Пандев, намерени са 7 заповеди, с които резолирал на баджанака си платен годишен отпуск, заповеди за 2 дни извънреден труд и 44 заповеди за включването му в различни комисии, но без за тях Пандев да получава допълнителни пари. ДМС-то му миналия декември за 50% над заплатата пък е наредено от другия зам. кмет Гергана Колчева-Фарфарова.
Въз основа на цялата тази документация КПКОНПИ е излязла с категоричното становище, че баджанакът е третиран като всеки друг държавен служител в община Разлог и по никакъв начин раднинските му отношения с вр.и.д. кмет В. Гърменов не го поставят в привилегировано отношение спрямо колегите му.
ВАНЯ СИМЕОНОВА