Осемнадесетгодишната Александра Умленска от Кюстендил отдавна е признат изобретател. Тя все още е ученичка, но и дава уроци по математика и физика на свои връстници. Александра е носител на десетки различни награди в сферата на науката, а първото й иновативно изобретение е отпреди пет години, когато е била едва на 13 години. Наскоро тя спечели обучение в пет различни държави, разположени на три различни континента, благодарение на математическо състезание.
Александра беше една от участничките в конференцията „Български гласове за Европа: Гласът на младите“, която се състоя през март м.г. в пресклуба на БТА в Кюстендил. Събитието беше организирано в рамките на инициативата „Български гласове за Европа“. Сред разработките на Александра е „The past future bike“ – велосипед, задвижван от въздуха, робот-помощник, който също се задвижва от екологично чист източник на енергия.
Сега Александра е сред номинираните в конкурса за наградите на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) за 2022 г. Те са избрани между 78 проекта в 7 категории. Кампанията и церемонията по награждаването се провеждат под патронажа на държавния глава. Александра Умленска от Природо-математическата гимназия „Професор Емануил Иванов“ в Кюстендил е номинирана в категория „Младежка награда“ с робот MagneBot.
„В науката има още много неразвит потенциал, който крие и своите предизвикателства, което мен лично ме привлича, както и възможността за създаване за комбинация между различните научни области, сред които дори има такива, които на пръв поглед са напълно несъвместими, но могат да изградят неочаквано добра симбиоза“, разказа пред БТА Александра. Твърди, че участието в състезания и конкурси за нея е хоби, защото развива гъвкава и бърза мисъл.
– Александра, какви са новите проекти, по които работиш?
– Новият ми проект е последният от концепцията The Smart Future, която започнах да създавам в осми клас. Тя премина през четири основни компонента на човешкото ежедневие – образование, транспорт, роботизация и безопасни условия на труд. Съставена е от Star Seeker – проект с образователна насоченост, който представлява звездна карта на по-големите съзвездия, които са изучавани, включваща съвременната методология за провеждане на светлина – фиброоптични влакна, The Past Future Bike – проект в сферата на екологията и транспорта – пневматичен велосипед, и AUHydroBot2021 – робот, захранван от ВЕИ (комбинация между слънчева енергия и водород).
Роботът MagneBot, който е финалният ми проект, е съчетание на познанията, които съм придобила през годините. Той използва предизвикателен механизъм за придвижване. Представлява катерещ се робот с изследователски характер, приспособим към различни условия на дейност. Тялото му е съставено от олекотено шаси, изградено от устойчиви материали. Задвижването се извършва чрез постоянно токови електродвигатели с редуктор. Достигнал е максимална сила на теглене 97,8 N и развива скорост от 14,98 метра за минута. За магнитния механизъм са използвани силни неодимови магнити. Роботът предоставя три възможности за управление – чрез мобилно приложение, дистанционно и интелигентен режим на следене.
Захранването се базира на автономната соларна система, която има продължителност на работа без зареждане от 12 часа. За употребата му в индустриалната сфера и тази на услугите са използвани допълнителни технологични компоненти, които да го персонализират. В бъдещото развитие на проекта се включва изработка на сервомоторна ръка, имитираща основната човешка анатомия, която да извършва ремонтни или преносни дейности по време на мисиите на робота. Целта на MagneBot е да се използва при извършване на дейности, които са с високо ниво на опасност за човека или са на труднодостъпни места, като за пример служат тръбопроводите и високите сгради с метални конструкции. Като цяло в момента съм се фокусирала към изучаване на специализираните науки в сферата на медицинската техника.
– Колко са наградите и признанията, които имаш досега?
– Да участвам на различни състезания, конкурси и олимпиади е мое хоби. Вярвам, че развиват гъвкавата и бърза мисъл в по-усложнени моменти. Имам много награди в сферата на инженерните науки, математиката, химията, физиката, философията и други, но не знам точния им брой. По-важно е това, с което можеш да надградиш след самото състезание, или ако е под формата на конференция – хората, с които се запознаваш, защото водещата цел на всеки участник в науката трябва да бъде да се сработи като един общ механизъм.
– Имаш вероятно любими отличия?
– Имам две постижения, които бих сложила на личния си пиедестал като стойност, и те са една от първите ми награди – първо място на конкурса „Силна нежност“ през 2020 година, който откроява успели жени в науката с изключително вдъхновяващи истории за мотивацията им да се включат в това приключение, и призът „Отличниците на България“, който се връчва за шеста поредна година, и е отличил общо 179 ученици, които ще бъдат част от бъдещите успешни учени, предприемачи и автори на историята, притежаващи красиви умове, с които вдъхновяват. Той е специален, тъй като разглежда събирателно цялата ми дейност – от инженерни проекти, състезания, творческо писане до преподаване. Друго важно постижение за мен е това, че спечелих стипендия със значителен размер за обучение в пет различни държави, разположени на три различни континента, благодарение на математическо състезание. Въпреки това съм решила да остана в България, тъй като вярвам, че държавата ни има голям потенциал, както и съвременните технологии и транспортни методи позволяват да сме всеки момент във всяка точка на света.
Любими са ми и постиженията на учениците ми, защото истинският успех е ученикът да надскочи преподавателя си, а във всяко дете има интерес към науката, който очаква да бъде събуден. Вярвам, че знанията са истински единствено, когато са споделени, и по този начин оставям ученици, които да продължат моята дейност и да предадат любовта към науката нататък.
– Какви са амбициите ти след завършване на висше образование – смяташ ли да се развиваш и работиш в областта на науката?
– Висшето ми образование ще бъде в областта на техническите науки, математиката и физиката. Със сигурност ще продължа дейността си в науката, тъй като вярвам, че всеки може да има значителен принос, без значение дали в сферата на изкуствата, езиците, спорта или науката, а това е моята ниша, в която мога да имам най-голяма заслуга. Науката сама по себе си е изключително интригуваща. Започва от невидимия с просто око свят, изучаван от микробиологията, или този, който е много далеч от нас, изучаван от астрономията, и достига до медицината, която изследва това, което сме самите ние. С нейното развитие се постига значителна интелектуална еволюция за човешкия вид като качество, продължителност и условия на живот. В науката има още много неразвит потенциал, който крие и своите предизвикателства, което мен лично ме привлича, както и възможността за създаване на комбинация между различните научни области, сред които дори има такива, които на пръв поглед са напълно несъвместими, но могат да изградят неочаквано добра симбиоза.
Амбицията ми е да се реализирам като инженер като пръв етап, а по-късно да започна работа в сферата на научноизследователската дейност, а мечтата ми е да оставя следа след себе си в науката с принос към обществото.
– Какви са стимулите, които те карат да правиш точно това?
– Сферата, в която съм избрала да се развивам, е медицинската техника и по-специално робот-асистираната хирургия. От малка мечтата ми е да разбера как работят различните механизми – от най-простата дръжка на вратата до влаковете. Малко по-късно открих страстта си не само към техническите науки, но и към природните – химия и физика. До този момент осъзнах и любимите ми техни дялове, които се оказаха тясно свързани с медицината – биохимия, микробиология и медицинска физика. Математиката, от друга страна, е наука, която е формираща за всяка една друга. Тя развива цялостното възприятие и е достатъчно гъвкава, така че да може да бъде използвана навсякъде. Когато зад себе си вече имах целия този избор от науки, знаех, че няма как някоя от тях да остане на заден план за мен, и трябваше да открия най-подходящия начин да ги съчетая. Това е медицинската техника, а роботизираната хирургия е сфера, която е още в началния си етап на развитие, въпреки че е изминала до момента много дълъг път. Тя е свързана с висока прецизност при експлоатация, както и тясна корелация с медицински лица при нейното създаване. Правилното и навременно лечение може да подпомогне за решаването на множество здравословни проблеми, които оказват влияние върху цялостното функциониране на човека, а за да бъде то най-ефективно, трябва максимално да се възползваме от всичко, до което сме достигнали като познания и умения.
Силна нежност! 18-годишната изобретателка Александра Умленска от Кюстендил: Привличат ме предизвикателствата пред науката
loading...