Топ теми

Симптоми и лечение на задната хрема

Задната хрема е като остатъчната кашлица – не й ли обърнете внимание, ще си я влачите цяла зима. Ето какви са симптомите на задната хрема и как да се преборите с нея.
Симптоми на задната хрема
Задна хрема, заден ринит, постназална секреция са наименования на едно и също заболяване, често срещано с настъпването на зимните месеци. Характеризира се с отделянето и натрупването на слуз в задната част на носа и стичането й към гърлото. В резултат на това се затруднява дишането, появява се кашлица като от задавяне, затруднено преглъщане, дрезгав и удебелен глас (или т.нар.носово говорене), болки в гърлото, оток на лигавицата на носа. През нощта пък задната хрема може да доведе до хъркане. A сутрин се пригответе са енергично кашляне, духане на носа и отхрачване на натрупания през нощта секрет.
Обичайно задната хрема е придружена от гъст и лепкав бяло-жълтеникав секрет, но понякога слузта е рядка и прозрачна, която не предизвиква особен дискомфорт. Това, в комбинация с липсата на секрет от носа, като при обичайна настинка, води до трудното и късно диагностициране на задната хрема.
Задната хрема често е причислявана към детските болести, тъй като тя е особено характерна за децата и е една от най-честите причини за суха кашлица при децата.
На какво се дължи задната хрема?
Постназалната секреция често е резултат от прекарана вирусна или бактериална инфекция, нелекувана настинка, алергия, синузит. Задният ринит е особено характерен и по време на бременност.
Как да лекувате задната хрема?
За облекчаване на симптомите е нужно овлажняване на носната лигавица, което ще спомогне за по-лесното отделяне на секрета. За целта е важно пиенето на много течности, горещият душ също е много ефикасен, както и инхалациите. Задната хрема се повлиява изключително добре и от хомеопатия, халотерапия, промивки и гаргара със солена вода, лечението със сода.
Чесън, джинджифил, лют пипер, мента, лимони са също ефикасни природни лекове срещу задна хрема.
За да облекчите симптомите на задната хрема, е важно също да спите в умерено влажно помещение, тъй като сухият въздух още повече би затруднил дишането. Тютюневият дим, парфюмите и други натрапчиви миризми, прахът у дома и мръсният въздух са също неща, които трябва да избягвате, тъй като дразнят лигавицата на носа.

loading...


 

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *