Симптоми, че кучето ви е настинало

Дъждовното и хладно време навън може да докара на домашния ни любимец (точно, както на самите вас) нежелана настинка. Това често срещано респираторно заболяване е доста разпространено и при домашните любимци се характеризира със симптоми като кихане, хрема, запушен нос и летаргия. Ако навън вали дъжд и има вятър, а кучето ви остане твърде дълго с мокра козина, може да забележите първите признаци на заболяването, пише dogsandcats.bg. 

Повечето настинки протичат в продължение на няколко дни и отшумяват. Въпреки това трябва да сте внимателни и да следите за възможни усложнения вследствие на влошаване на симптомите, за да заведете при нужда косматия си другар на ветеринарен лекар.

Как да разпознаем симптомите на настинка

И хората, и четириногите обаче страдат от едни и същи симптоми, свързани най-вече с проблеми с горните дихателни пътища. В допълнение към запушения нос и кашлицата, може да се наблюдава сълзене на очите и секрет от носа на животното.

Може да забележите, че вашето кученце изглежда уморено и апатично, има намален апетит. Не го насилвайте, ако само не иска да се храни. Вместо това добавете към съдържанието на паничката му домашен пилешки бульон (без чесън или лук). Затоплете допълнително помещението, където четириногото дремва, и ако забележите, че леко потреперва – завийте го допълнително с одеяло. 

Сериозни заболявания, които имитират настинка

Някои по-сериозни здравословни състояния при домашните ни любимци могат да имат симптоми, подобни на настинка. Затова е важно като отговорни стопани да наблюдавате домашния си любимец. Само така ще разберете навреме дали си имате работа с обикновен случай на подсмърчане и запушен нос, или се касае за нещо по-сериозно. 

Кашляне, което се влошава и преминава в хрипове, може да е сигнал, че се касае за развъдна кашлица, пневмония или сърдечен проблем. 

Секрецията от очите или носа, която от бистра се превръща в зелена или жълта, може да е индикация за инфекция на горните дихателни пътища, чието лечение най-често налага прием на антибиотици. 

Сред проблемите, които най-често започват след усложнения, свързани с настинка, са и грип, параинфлуенца, аденовирус и туберкулоза.

Други проблеми на кучетата при влажно и хладно време

Алергиите могат да имитират симптоми на настинка – най-често кашляне и кихане. Някои гъбични и паразитни инфекции също могат да се проявят като признаци на простуда. 

Кашлицата, затрудненото дишане, секрецията от очите и носа са основните характеристики на инфекции, свързани с белите дробове, сърцето и трахеята при четириногите. Тези заболявания са сериозни и изискват своевременна ветеринарна намеса. 

Предотвратяване на настинка при кучетата

Когато навън вали дъжд, има някои неща, които можете да направите, за да предпазите (доколкото е възможно) домашния си любимец от настинка. Освен подходяща дрешка, тип дъждобран, постарайте се разходките навън да са по-кратки, за да няма време животното да настине поради мократа си козина. След прибиране у дома задължително го подсушете със суха кърпа.

И най-важното: 

Никога не давайте на кучето си лекарства за настинка, предназначени за хора. Някои от най-популярните медикаменти, изписвани без рецепта, като аспирин и ибупрофен, са токсични за четириногите ни другари. 

Ако имате притеснения, че домашният ви любимец се разболява и не сте сигурни дали се касае за настинка или нещо по-сериозно, посетете ветеринарния си лекар за консултация. 

Как да се погрижим за настинал домашен любимец

Кучетата настиват също както хората. Симптомите, които обикновено се проявяват при кучетата по време на настинка са: кихане, назален секрет, често облизване на носа, насълзени очи, както и умора. При първа проява на индикации на заболяване е важно да намалите продължителността на разходките навън. Когато времето е влажно, след разходка е нужно кучето да се подсуши с кърпа и да си почива дълго време. Ако на кучето ви започне да му се повдига, вдига температура (над 39°C), кашля или има раздразнение в областта на очите, е препоръчително да го заведете на преглед при ветеринар. 

Когато кучето ви прояви признаци на настинка, е много важно да му осигурите топла и уютна среда у дома. 

Инхалациите помагат за облекчаване на симптомите 

Инхалациите са добър начин за облекчаване на настинка при четириногите ни приятели. Подходящи са вода с морска сол, както и различни видове чай. Използването на етерични масла не е препоръчително, защото те могат да бъдат отровни за животните. Инхалациите при кучетата се правят по-лесно, ако те имат обособено легло за спане или клетка за пренасяне. Сложете домашния си любимец вътре нея и поставете купичка, пълна с подходящата за инхалации течност, пред легълцето или клетката. След това го покрийте с одеяло. По този начин ще се създаде подходяща преграда Не поставяйте купичката твърде близо в леглото или клетката, за да не я преобърне животното. Течността за инхалации трябва да бъде топла, но не гореща. За да се уверите, че кучето ви се чувства комфортно по време на процедурата, не го оставяйте без надзор и следете за неговото благосъстояние. 

Укрепване на имунната система на кучето

За да предпазите домашния си любимец от настинка, може да вземете и някои превантивни мерки. Също като нас, хората, през зимния сезон кучетата се нуждаят от повече витамини и мастни киселини. Екстракт от ехинацея, витамин С и алое вера укрепват имунната система. Те могат да се приемат през храната или чрез добавки към нея.  

Овлажнителите за въздух могат да бъдат полезни за подобряване на качеството му на закрито, но трябва да избягвате използването на ароматизирани пръчки или спрейове. 

Може ли кучето да хване нашата настинка

Споделяме много неща с нашите кучета. И нека бъдем честни: за много стопани на домашни любимци някои от тези неща са микроби. Не звучи особено мило или сладко, но за сметка на това е самата истина. 

Това означава ли, че ако имате настинка, вашето куче може да я хване от вас?

Имаме добри новини: не, няма как да предадете настинката си на домашния любимец. Въпреки това има някои заболявания, които косматите ни спътници могат да прихванат от стопаните си, както и от други четириноги. Кучетата и хората могат да бъдат засегнати от вируси на настинка и дори да боледуват едновременно, но не можем да хванем тези вируси един от друг. 

Домашните любимци обаче могат да си предават взаимно настинките. За това, ако отглеждате повече от едно куче и някое от тях развие симптоми като кихане, хрема или кашлица, най-добре е да го заведете на ветеринарен лекар възможно най-скоро. 

Въпреки че обикновената настинка не е едно от тях, има определени заболявания, които кучетата могат да хванат от стопаните си. Те включват: паротит (заушка), трихофития (кожна инфекция, причинена от гъбички) и някои щамове на грипа (макар че това се случва много рядко).

А кои заболявания хората могат да прихванат от кучетата си?

Под наименованието зоонозни са обединени тези болести, които могат да се разпространяват между хора и животни. Заразата може да стане директно – чрез телесни течности или чрез непряк контакт -когато човек се докосне до местообитанието на болно животно (почистване на аквариум или кокошарник, почистване на заразена купа за храна без ръкавици).

Сред най-сериозните заболявания, с които можете да се заразите от кучето си, са тения, анкилостома (паразитно заболяване) и бяс.

Въпреки че звучи страшно, бързаме да уточним, че шансовете да прихванете някое зоонозно заболяване от домашния си любимец са много малки. Разбира се, риск има, особено за хората над 65 години, децата (под 5 години), както и ако имате отслабена имунна система. Но ако нито едно от изброените условия не се отнася за вас, вероятно не е необходимо да се тревожите твърде много относно шансовете да се заразите с нещо от косматия си спътник. 

В заключение можем да кажем, че ако страдате от настинка (нещо, характерно за хладните зимни месеци) и кучето ви иска да ви прави компания, докато гледате любимия си сериал по Netflix – позволете му! Няма как да го разболеете, но за сметка на това – топлината и гушкането му може да ви помогне да се почувствате по-бързо по-добре!

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *