На дневен ред в МС в петък: Териториалните планове за справедлив преход за Перник, Кюстендил и Ст. Загора

Министърът на финансите Асен Василев съобщи, че в петък на извънредно заседание на Министерския съвет ще бъдат обсъдени териториалните планове за справедлив преход за Перник, Кюстендил и Стара Загора, които трябва да бъдат изпратени на Европейската комисия до края на месеца:  

„Който е последният възможен срок за приемане на териториалните планове. Моята лична позиция там е, че България трябва да се възползва от тези средства.

И че Министерството на енергетиката заедно с всички представени в енергетиката, в това число и хората не само от Стара Загора, но и от другите два региона – Перник и Кюстендил, съответно трябва да решат какъв е най-добрият начин тези средства да бъдат инвестирани, така че регионите да се развият“.

В момента по темата се водят разговори между синдикатите и енергийното министерство. 

Правителството реши да отпаднат част от проектите в Плана за възстановяване и устойчивост на България. Решението е свързано с промяната на финансовата рамка на плана и засяга 18 проекта, съобщи още финансовият министър: 

„Сред проектите, които са афектирани, е проектът за батериите, където имаме и решение на Народното събрание, както и проекти, които е трябвало да бъдат във фаза на изпълнение – или подготвени, или пуснати поръчки, или избрани изпълнители, но през последната една година правителство не е успяло да ги вкарва в тази фаза.

Тоест има закъснение от почти една година в тези проекти.

Това не е част от предоговарянето. Засегнати в по-голяма или в по-малка фаза са 18 проекта, единият от които е  протонният център, който е с една година закъснение на изпълнението“.

Василев коментира и предложените от финансовото министерство промени в данъчните закони:  

Идеята за връщането на 20 процента ДДС за ресторантьорите няма да влоши отношенията с ГЕРБ, смята Василев. Той уточни, че в момента се водят разговори с представители на бизнеса, които подготвят предложения за изсветляване на бранша, за да се запази ставката от 9 на сто:  

„Като тези предложения включват седем-осем елемента, част от които са: минимални прагове на заплатите, които са по-високи от минималната заплата,  задължителни пос терминали, това, което бяхме предложили, но парламентът не прие  – ако не се издаде фискален бон, да не се заплаща сметката в ресторанта. И редица други мерки за изсветляване.

Очаквам  предложенията на индустрията, ще ги обсъдим с тях и ще видим фискалния ефект от връщането на 20% и от прилагането на всички тези мерки за изсветляване. И ще направим това, което е по-добре за бюджета“.

И още: „Що се отнася до това да има възможност при доказани и събрани данъци НАП да възнагради хора, които са подали сигнала, който е бил достатъчно конкретен – такова законодателство има в почти всички европейски държави, в Щатите, в Англия и то е изключително ефективно, така че това не е нещо нова, което сме си измислили тук, и то работи много добре“, коментира Асен Василев.

Министърът на финансите защити идеята 24 май да бъде национален празник на България:  

„Аз лично смятам, че 24 май е най-подходящата дата за национален празник на България“.

Източник: БНР

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *