Всички сме чували, че постоянството е онова, което може да ни помогне да осъществим малките и големите си мечти. Постоянството е наша мотивация, полезна рутина. Има обаче и друг вид упоритост, която ни води по грешен път. Често знаем, че трябва да се откажем от нещо, но продължаваме да вярваме, че нещата ще се променят.
Вижте в кои ситуации е по-добре да се откажете:
Когато дълбоко в себе си усещате, че нищо няма да се получи
Болезнената истина е, че не всички мечти се сбъдват. Някои връзки никога няма да бъдат здрави, някои хора никога няма да ви обичат по начина, по който заслужавате, понякога дори няма да получите мечтаната работа. Това е животът.
Ако например се чудите дали трябва да се опитате да поддържате романтична връзка, в която постоянно се борите, за да оцелее тя, помислете дали партньорът ви е готов да даде същото от себе си, за да ви направи щастливи.
Ако смятате, че тази връзка ще бъде страхотна, когато вашият партньор напълно промени личността си, може би това са отношения, които трябва да изоставите.
Често се вкопчваме в партньори, които не ни ценят така, както заслужаваме.
Когато вече нямате нужда от някаква цел
Всеки човек има свои мечти. Има ли сме мечта миналата година, през изминалите месеци. Понякога обаче мечтите изискват усилията ни, а понякога вярваме, че ще се сбъднат без нищо да правим. Но рядко се замисляме дали мечтата, която ни се иска е все още актуална или всъщност искаме нещо съвсем друго. Честният отговор на въпроса дали действително искате да я постигнете, ще ви даде и отговор дали да се откажете от тази ситуация или не.
Когато преследването на определена цел ви прави нещастни
Поставянето на цели е важно и е прекрасно. Въпреки това не бива да жертваме себе си, за да постигнем нещо на всяка цена. Дали сме щастливи в процеса на постигане на целта си? Ако отговорът ни е положителен, то е важно да продължим да полагаме усилия.
Но ако се чувстваме не толкова приятно и дори нещастно, е важно да помислим какво можем да променим, за да преобърнем емоциите си към положителни или просто да се откажем.
Когато единствената причина да правите нещо е страхът от осъждане
Много хора се страхуват да кажат „не“, да действат според желанията си, защото силно ги вълнува какво ще кажат другите. Склонни са да стоят в токсична връзка с роднини, партньор, да работят работа, която не желаят, но да не стават обект на осъждане. Може би се страхуват, че ще разочароват другите? Може би някой през годините се е опитвал да им вмени чувство на вина за това, че трябва да поставя интересите си на първо място.
Може би някой ги е манипулирал с това, че са му задължени за нещо, че няма да се справят сами в живота и т. н. Важно е да разберете, че не бива да пожертвате живота си, за да направите другите хора щастливи или да си спестите критика.
Когато оставате във връзка или работа от страх да не останете сами или че няма да намерите нещо по-добро
Това е ситуация, която всеки трябва да загърби, ако иска да е щастлив и проспериращ. Мисълта да се откажеш от нещо, което е толкова близо до теб, може да бъде плашеща. Склонни сме всеки ден да сме на работа, в която не се чувстваме добре. Но пък нали си знаем слабите места, защо да търсим нова?
Склонни сме да занижим самооценката си и да позволим на недостоен за нас партньор да ни убеди, че без него сме нищо, че никой няма да иска да има връзка с нас. Е, това са токсични ситуации, от които е по-добре човек да се откаже.