Общинската избирателна комисия в Якоруда да прекрати мандата на кмета на якорудското с. Конарско Ахмед Ахмед, поиска пловдивчанката Абибе Сюлейман, която е посочила точния си адрес в града под тепетата и лично е разписала сигнала си.
Според жалбоподателката скандалният кмет, с прозвище Пачката, е нарушил чл. 41, ал. 1 от ЗМСМА, според който „кметовете на общини, на райони и на кметства, кметските наместници, заместник-кметовете на общини и на райони и секретарите на общини не могат да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон, да бъдат контрольори, управители или прокуристи в търговски дружества, търговски пълномощници, търговски представители, търговски посредници, синдици, ликвидатори или да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и кооперации за времето на мандата им“.
А. Сюлейман твърди, че в предишния му кметски мандат Пачката е действал като търговски пълномощник на фирмата, която се води на съпругата му Хава Ахмед – „Диамант-Рубин“ ЕООД, тоест е бил упълномощен от нея още през 2014 г. с редовно пълномощно, издадено на 23 декември 2014 г. от нотариус Мила Коновска, да извършва посочените в пълномощията действия.
В сигнала си пловдивчанката е приложила копие от пълномощното, което Пачката е депозирал към всяка търговска сделка или търг, както и протоколи от търгове и договори с общинската фирма „Строител 2001“ ЕООД. Пълномощното е налично в Електронния регистър на нотариално заведените пълномощия, публично достъпни са и част от протоколите от търговете за дървесина, печелени от „Диамант-Рубин“.
Сигналът на Абибе Сюлейман постъпи в Районната избирателна комисия на Благоевград в края на миналата седмица, адресиран е до председателя Антоанета Богданова, с копие до колежката й в Общинската избирателна комисия на Якоруда Петранка Кундева. Тази седмица предстои разглеждането му и в двете комисии.
Това е поредната атака срещу Пачката, която започна миналата година от различни жалбоподатели по различни линии – за незаконно строителство, незаконен дърводобив, незаконно организирани конни надбягвания и т.н. Институциите се заеха сериозно с него, в резултат на което той бе спипан с крадена дървесина и лежа в ареста, спряха му състезание с коне, а РДНС вече е издала няколко заповеди да му бъде съборен цехът в Конарско заради липса на всякакви строителни книжа. Срещу кмета на Конарско от 16 години има и сигнали в КПКОНПИ.
Новото обвинение срещу А. Ахмед – нарушение на чл. 41 от ЗМСМА, вече стана причина за отстраняването на няколко български кметове, сред които и благоевградският Румен Томов. Във всички случаи при отстраняването обаче съответната избирателна комисия изпълняваше съдебно решение или необжалвано такова на КПКОНПИ. Малко вероятно е до местните избори тази есен тази процедура да бъде завъртяна в Якоруда. Шансовете Пачката да бъде отстранен се усложняват и от факта, че в края на март 2023 г. Върховен административен съд образува тълкувателно дело по въпроса приложими ли са разпоредбите на ЗМСМА в хипотеза, при която по време на упражняван мандат от кмет е влязъл в сила акт, с който е установен конфликт на интереси, но за нарушение, извършено по време на предходния му мандат. Ако ВАС реши, че управниците не трябва да страдат за стари свои прегрешения, то наесен Пачката може да спечели изборите в селото и да продължи да го управлява между многобройните си хобита и бизнес начинания срещу 3 минимални за страната заплати, или 2340 лв. в момента.
ВАНЯ СИМЕОНОВА