Общинските съветници в Сандански спряха застрояване в държавен горски фонд срещу петзвездния парк хотел “Пирин” в посока вилната зона “Попина лъка”. Това се случи по време на днешното редовно заседание на Общинския съвет при гласуването на точката за даване право на бизнесмена от с. Микрево, община Струмяни, Валентин Георгиев да преобразува имот от държавен горски фонд с площ от 4 декара за изграждане на социален дом – тип резистентен. За да отпочне процедурата по преобразуване на държавния имот, е задължително да има решение на Общинския съвет в Сандански. Съветници от ГЕРБ Петър Додушев, Калин Терзийски, колегите им от ЗС „Александър Стамболийски“ Йордан Тушев и Явор Аргиров, независимият съветник Методи Атанасов и съветникът от БСП Младен Тимчев гласуваха да бъде отпочната процедурата по преобразуване на държавния имот. „Против“ и „въздържал се“ гласуваха останалите присъствали в залата съветници. Двама – Красимир Попов и Лилия Варосанска, отсъстваха от заседанието.
„Не е моментът, това ще бъде прието много лошо от обществеността. Вероятно скоро ще се стигне до ново дело в община Сандански. Но с главния архитект сме преценили, че не трябва да се извършва там застрояване – това е мнението на кмета, но решението е ваше“, заяви Калин Терзийски и допълни: „Моето изказване най-вероятно няма да се хареса на много хора. Първо трябва да уважаваме частната собственост. Ние над 10 години нямаме общ устройствен план. Ако имаше общ градоустройствен план както в Благоевград, този цирк нямаше да го има. Защото и частният инвеститор, собственик на имот в района на Шатрата, си ни осъди. Имотът си е негов частен. Ние трябва да уважаваме частната собственост. Ние тук не мисля, че ще даваме разрешително за строеж. Не мисля, че този имот е в парка. Много тънък е моментът, ние взимаме решение на парче, може или не може, морално или не е морално, това ще се реши от администрацията. Ние, според мен, доста грубо погазваме частния интерес“, каза К. Терзийски и допълни, че трябва да се приеме градоустройствения план, за да се знае, къде е нива, къде е зелена площ…
„Да изгоним инвеститорите и нищо да не се строи и да не се работи в този град, и да приключваме. А този, човек, който иска да направи нещо там, ще остави милион пари, колкото и да е мръсна тази дума, ще плати и данъци и ще създаде работни места. А там районът е застроен и отляво, и отдясно, не е нещо, което е ново. Доколкото знам, имотите на първа линия са негови, не е толкова лесен казусът“, каза К. Терзийски.
Колегата му Антон Цанев го репликира, че този имот не е частна, а държавна собственост.
„Частна собственост са имотите в парка над скоковете във вода, където също трябва да се строи. Целият квартал 40 е частна собственост. И ние трябва да обезпечим всички собственици на тези имоти в кв. 40, а не да им казваме какво ще строят – подземен гараж или сграда на два етажа. Там може да се водят дебати, но имотът е държавна собственост. И няма нищо общо да върнем на някои собствеността“, каза А. Цанев.
Яне Янев изригна по време на заседанието и се обърна към председателя Николай Шаламандов с думите: „На какъв принцип вие си позволихте да дадете 10 минути почивка в нарушение на правилника. Тази точка, която се вкарва, е административен тероризъм, който няма аналог, защото чрез тази точка вие, които сте я допуснали за пореден път, въпреки волята на Общинския съвет, който я отхвърля със солидни аргументи. Вие целите да ударите в десетката на обществения интерес, срещу целия град, срещу това, срещу което градът е настръхнал, темата е околна среда. Ние сме туристическа дестинация за това, че Бог и природата са ни благословили. А вие с този административен тероризъм искате всичко да ликвидирате. Аз, докато съм общински съветник, и хората около мен никога няма да позволим да се случи това нещо. И това пак е станало заради вас“, заяви Янев и посочи председателя Н. Шаламандов.
„Заради вас е станало, ако имаше нормален председател на съвета, никога няма да допусне подобно нещо. Ако някой иска чрез скрит лобизъм цялата тангента, тръгвайки от разклонението за езерото до зоокъта, да я превърне в стоманобетонни грозотилища, няма да мине този номер. Защото ако тук са дошли десетина души, после ще дойде целият град. И тези маневри и интриги, които се опитвате да прокарвате, няма да минат. Кога общинска администрация е дала становище, че може да се тълкува като социална услуга. Наясно ли са всички от администрацията какъв тип социална услуга е това. Или това е една удобна възможност за промяна през задния вход с цел реализиране на комерсиални интереси“, заяви гневно Я. Янев.
Н. Шаламандов в своя защита каза, че точката е входирана на 16.10.2024 г. Съдът се произнесе на 18.10.2024 г. „И аз съм вкарал всички точки за разглеждане. А вие, г-н Янев, никога досега не сте присъствали на заседание на постоянните комисии и на председателски съвет. Председателският съвет е взел това решение, аз нямам думата на председателския съвет, а само ръководя заседанието. Така е преценил и точката е залегнала в дневния ред. И такива обвинения да хвърляте не е нормално. Изтърпявал съм достатъчно критики от вас, взимал съм си поука, и при положение че системата не работи, е техническа грешка, това, че кметът с папката е заглушил системата“, каза Шаламандов и призова Я. Янев да присъства на комисиите.
Кметът Атанас Стоянов каза: „Общинска администрация няма никакво отношение и вина за включване на точката в дневния ред. Няма и писмено искане и за становище или предложение от общинска администрация. Решението е на местния парламент. Аз съм изразил моето становище още преди месеци. За мен това е нецелесъобразно, защото ще създадем прецедент. При мен идва преди няколко месеца собственик на имот в парковата зона, който желае да инвестира. Той ми каза „имам заявление“, тогава му казах, че заявлението не е достатъчно. То е един от реквизитите, но не е достатъчно и водещо. Да, законът го позволява, но Общинският съвет гласува. Общинска администрация няма никаква вина и няма никакъв принос дали тази точка ще бъде одобрена. Моето мнение е, че трябва да бъдем изключително резервирани към подобни въпроси. Община Сандански продължава да защитава ПУП на парк “Свети Врач”, който е в съда“, каза кметът А. Стоянов.
Инвеститорът Валентин Георгиев получи правото да запознае съветниците с намеренията си.
„Аз имам лице 45 метра, всичко до моя имот е застроено отляво и отдясно. Имотът ми стои като една ниша от тротоара навътре 15 метра, 45 метра дължина. Това са два урегулирани имота. Не да се говори, че там има гора. Много е важно да са запознати хората за какво става въпрос. Всички може да строят отляво и отдясно, не е честно от тази страна. Един господин си е направил снимка, селфи, и не е правилно това. Точката съм я вкарал лично аз, никой не я е вкарал. Отзад няма никаква гора. Ако не гласувате сега, изберете комисия и да разберете, че всичко е застроено. Едни акации, които са там. Моята точка изгоря първия път, че човек искаше да закупи горски фонд с 300-годишни явори. Но няма нищо общо моята точка с другия имот. Това е горски фонд, който се намира зад моето място“, каза В. Георгиев и допълни, че има много умни хора тук, в Общинския съвет, но не знаят за какво става въпрос, ако знаят, няма да говорят. „Нито съм в парка, нито съм над парка. Един може да строи, друг не може да строи. Или шефът дава, пъдарят не дава“, каза В. Георгиев.
Н. Шаламандов предложи за гласуване точката, която не получи необходимото мнозинство, и бе стопирано бъдещото инвестиционно намерение на В. Георгиев. Заседанието продължи с приемане и гласуване на останалите точки в дневния ред.
ЛИДИЯ МАНЕВА