Близо два пъти повече благоевградчани са сключили бракове в чужбина през 2024 г. спрямо тези, които са миналите през Гражданското в Благоевград. Статистиката сочи, че в Обредния дом в областния център на Пиринско подписите си под документ за граждански брак са положили 191 двойки, а представените от чужбина удостоверения за пресъставяне са били 357, т.е. 1,86 пъти повече.
Същата е тенденцията, макар и не толкова фрапираща, на новородените през 2024 г. Вписаните в регистъра на община Благоевград бебета през годината са 1382, като част от тях – 733, са изплакали в чужбина и актовете за раждането им са пресъставени по постоянен адрес на родител. От родените в двете благоевградски болници 649 бебета обаче не всички са на родители с постоянен или настоящ адрес в областния център на Пиринско, тъй като право на родилката е да избере къде иска да протече раждането, но по същия начин някои благоевградчанки избират клиники в Дупница и София.
Служители в общинското звено „Обреден дом“ отбелязаха, че по Закона за гражданската регистрация жителите с постоянен адрес в българските общини са длъжни в 6-месечен срок от настъпване на събитие в чужбина – раждане, сключване на брак или смърт, да уведомят български дипломатически или консулски представител, съобщавайки постоянния си адрес в България, или направо да представят документа, легализиран и със заверен превод на български, на длъжностното лице по гражданско състояние в съответната община
Любопитна тенденция през последните няколко години е гражданският ритуал все по-рядко да е последван от венчавка. 67 са венчаните миналата година двойки в храм „Въведение Богородично“ в кв. „Вароша“, в центъра на Благоевград. За сравнение през 2023 г. са се венчали 95 двойки. Кръщенетата в храма пък са били 194 срещу 249 предната година. Най-предпочитаните от родителите имена за наследниците им през 2024 г. са били Александър и Александра, както и Никола и Никол. Само едно момиченце е кръстено Мария, но пък има записани Мериам, Валериана, както и с двойни имена София-Тереза, Мария-Магдалена, Давид Гилермо…
От администрацията на храм „Въведение Богородично“ изрично съобщиха, че посочените цифри не са пълният брой на извършени ритуали в общината през миналата година, тъй като и в другите черкви в града и общината се извършват кръщенета и се сключва църковен брак.
Интересно е, че все по-често двойки, сключили граждански брак преди години, изявяват желание да минат и под венчило. Една венчавка е разтрогната през годината, като регистрираният в храма най-кратък църковен брак е продължил едва 3 месеца. През последните 3 години са били направени 4 обручения без венчавка, като ритуалът е бил избран от овдовели възрастни, намерили нов партньор, с когото са предпочели да не сключват брак.
На въпрос на „Струма“ дали от началото на 2025 г. цените на църковните ритуали са променени, отговорът бе отрицателен. От 2 г. таксата за венчавка в храмовете в Неврокопска митрополия е 295 лв., а за кръщене е 135 лв., но ако родителите настояват да се отслужи в черквата „Въведение Богородично“, вместо в кръщелното, цената е 235 лв.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА