От вчера дупничани плащат нова, по-висока цена на питейната вода, която скочи рекордно от 90 ст. за куб.м на 3,77 лв. Дружеството ВиК – Дупница вече не съществува, вчера общински служители са изнесли всички вещи от сградата, която беше продадена на „Кюстендилска вода” с решение на ОбС. В сградата са свалени всички климатици, изнесени са столове, бюра…
Репортер на „Струма” се свърза с юриста на ОбС Милен Попов да коментира ситуацията с новата цена. Ето какво заяви той:
„Според мен не би трябвало да се повиши цената на водата, защото няма решение на Водната асоциация. Такова е имало през април, но не е изпълнено тогава, все още няма ново решение кога „Кюстендилска вода” да влезе да оперира в община Дупница“.
Новата цена на водата бе тема №1 и за хората в дупнишкото с. Бистрица, през което минава едноименната река, захранваща града и яз. „Дяково“. На кафе в магазина на отстранения заради конфликт на интереси кмет на селото Христо Христов Гюрка Тошева се възмущаваше:
„Защо да плащаме такава цена? Водата идва от гората и няма никакви разходи по нея, влиза направо в тръбите. Не използват помпи да пълнят резервоара, а е на самотек. Тези, които решават каква да е цената, имат ли съвест, някой пита ли ни как се живее с една гола пенсия?!“.
Нейни приятели също се възмущаваха от цената, в която не влиза каналната вода, а някои от къщите в селото, което иска да е курортно, нямат и канализация.
„Живеем в Европа, но само цените на стоките и на водата са ни европейски. Уж ни увеличиха пенсиите, но цените летят нагоре всеки ден, а сега и на водата посегнаха, това е безочие. Сложат малко хлорна вар, колкото да отбият номера, че е пречистена, и ние я пием, сега след увеличението сигурно ще ни е по-сладка. Нали щеше да има пречиствателна станция, за която бяха заложени пари по проект на общината преди няколко години, когато на част от селото водопроводът беше сменен. Няма я, а и парите за нея не се знае къде отидоха“, недоволстваха жените.
Мъж, който е работил на водохващането над селото, коментира пред „Струма“:
„Ще ви кажа как се пречиства питейната вода – в един бидон, на който е пробита малка дупка над дъното, е сложена течна хлорна вар, която влиза в тръбата с питейна вода, това е пречиствателната станция не само за селото, а и за Дупница. Защо да плащаме такава цена за вода, която се пречиства с такава „технология“? Охрана на питейната вода има само на водохващането в планината, а трасето докато дойде в селото, никой не охранява. Преди години бистричани бяха намерили във водата високо в планината разложен елен, а ние сме пили от тази вода. Сега е същото, но цената е три пъти по-висока“.
На площада пред храма в селото бяха седнали на разговор по злободневната тема Иван Михалчев и Огнян Тасев. Михалчев се възмущаваше:
„Къде са хората от селото, защо не се вдигнем на протест? Не може цената на водата да е такава, като нито я изпомпват, не харчат средства да я докарат до селото, тя тече от гората по тръбите, няма и пречиствателна станция… Цар Фердинанд е казал: „Всеки народ си заслужава съдбата”. Само говорим, но никой не излиза на протест. Тези дни ще има заседание на ОбС за референдум дали да останем в „Кюстендилска вода”, но е късно. Това трябваше да стане преди години“.
Огнян Тасев коментира: „Аз съм за увеличение на цената, но не така драстично, а и водата не е качествена. Аз си купувам от магазина. Имахме толкова хубава вода, а в момента е отвратителна. Има пречиствателна на изхода на Дупница при Джерман и това е.
Тези дни идваха от „Кюстендилска вода” вкъщи и ми дават визитка с номер, да им се обаждам, когато сам си засека водомера. Попитах ги защо аз, като може те да идват и да си вземат командировъчни…“.
Клисарката в храма Славянка Лазарова заяви пред „Струма“ по темата на деня:
„Питейната вода ще стане лукс за голяма част от населението, особено пенсионерите, които получават по 500-600 лв. За къде по-напред да си разпределят парите – за ток, лекарства, храна, вода, а ако изскочи непредвиден харч, ще фалират и ще живеят със заеми!“.
Както „Струма“ писа, през 2016 г. Общинският съвет реши община Дупница да се присъедини към ВиК асоциацията, а като аргумент беше посочено, че Асоциацията ще отпусне милиони за ремонта на цялата водопроводна мрежа в общината. Тогава общинските съветници гласуваха „за“, само съветникът от БСП Георги Пехливански гласува „против“ присъединяването. Надеждите за ремонт и реконструкция на водопроводната мрежа се изпариха, след като се разбра, че в Дупница няма да потекат мечтаните средства, и започнаха совалки общината да излезе от сдружението, но на заседание на представителите на общините в асоциацията това не беше допуснато.
ЙОРДАНКА ПОПОВА