След градушката! Земеделците от Лозно търсят разсад, ще садят наново градините със зеленчуци, черешите унищожени на 50%

50% от черешовите масиви са поразени след градушката в Лозно, каза кметът на кюстендилското село Пламен Матуски след редовно съвещание с кметовете в общината. На 100% пък е унищожена зеленчуковата реколта и стопаните до дни започват ново разсаждане на градините. „Рапицата е унищожена на 100%, грах, жито… Това са щети, които на земеделските производители няма кой да възстанови, защото те не са застраховани“, каза Матуски.
„От петък по пунктовете вече изкупуват бели череши, или така наречената „жълта дроганова“, по 80 ст. за килограм, розовата, или руйна череша – 70 стотинки, а всички останали по 60 ст. – уточни управникът. – Проблемът с пласирането на продукцията тази година е на път да откаже черешопроизводителите в района. Като коментирам със стопани, много от тях започнаха да търсят варианти да продадат масивите си и да не се занимават повече. При нас следващата година ще заработи преработвателно предприятие, но то не е с толкова голям капацитет. Според предварителната информация мощностите, с които ще работи, могат да поемат черешите на нашето село и съседните, но не и черешите на цялата община Кюстендил“, посочва още кметът.
Минифабриката е за производство на натурални сокове с първоначален капацитет до 30 човека като работни места, с тенденция тази бройка да бъде увеличена. „Често се срещам с инвеститора. Правени са проучвания за възможностите относно снабдяването на плодове за производството, череши имаме. Капацитетът няма да е малък. Хората с малки насаждения ще идват да си предлагат продукцията, а не да висят на пазара и да го продадат“, казва Матуски.
Сградата, където вече върви строежът на цеха, е продадена от кооперацията, която е стопанисвала постройките – овчарници от едно време.
Берачи на череши, както навсякъде, също липсват в селото. Тяхната надница е по 40 ст. за килограм, но местни работници почти няма. „Собственици на масиви са наели хора от Перник, Берковица и Монтана“, добавя Матуски.
В село Горна Гращица природата пощади масивите, но и там вероятността черешите да останат по дърветата и да отидат за ракия е голяма. „Има много голямо предлагане. Действително пред преработвателното предприятие в село Копиловци се редят и тирове от Гърция, че дори и Пазарджик, които доставят череши. Явно италианецът, след като имаше две лоши години и добивите от череши в Кюстендилско бяха нулеви, се е презастраховал и си е сключил договори с изкупвачи извън нашата община“, каза и кметът на село Горна Гращица Румен Чучков.
„Поне от 10 години такава реколта не е имало. В нашия край досега няма паднали градушки. В района на село Коняво и в село Дворище е имало слаба градушка, но реколтата е добра“, каза Румен Чучков. По думите му някои от ранните череши са останали необрани, защото няма физическа възможност да се прибере продукцията. Проблем са и берачите. „Хората искат по 40 стотинки за набран килограм. Собствениците са принудени да ги дават тези пари, това е нормално за берачите, но пък за собствениците не остава почти нищо“, допълни Р. Чучков.
ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


 

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *