СЛЕД ЗАПИСВАНЕТО НА ТРЕТО КЛАСИРАНЕ! 21 класа с осмокласници в Пиринско под норматива за минимален брой ученици, закритите паралелки стават 8

21 паралелки с осмокласници в Пиринско са под норматива за минимален брой от 18 ученици в клас, стана ясно след записването на трето класиране от приема в 8 клас в неспециализираните училища от област Благоевград за учебна 2018/2019 г.

Както „Струма“ писа, заради липса на кандидат-гимназисти на първо класиране със заповед на началника на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов бяха закрити 7 паралелки в 6 училища в Пиринско. Още една паралелка в Разложката професионална гимназия ще бъде закрита, с която закритите паралелки стават 8.

Коментирайки приема след основно образование, Ивайло Златанов сподели, че в Регионалното управление на образованието е извършен цялостен анализ на ситуацията след трето класиране. За проучване спецификата на съответните населени места от директорите на 21 училища с паралелки под норматива, от кметовете на общини, в качеството им на първостепенни разпоредители с бюджета, е изискано писмено становище относно възможностите и целесъобразността от съществуването на паралелките под нормативно определния минимум. Държавен прием за предстоящата учебна година няма да има в специалност „Производство на кулинарни изделия и напитки“ с 8 записани ученици след трето класиране на Разложката професионална гимназия. Там е проведен педагогически съвет, на който е обсъждана възможността за попълване на паралелката в срок до 10 септември и е изразено становище, че на територията на общините Банско и Разлог няма незаписани кандидат-гимназисти и няма реална възможност за завишане броя на учениците. Проверка в електронната платформа за приема показва, че 8-те записали се в същата паралелка ученици са заявили като следващо желание паралелки по други професии в същото училище и има реална възможност за тяхното насочване.

Останалите 20 паралелки с под 18 ученици няма да бъдат закривани, в тях по изключение държавният план-прием ще се извършва до 10 септември. За община Благоевград това са специалност „Електрообзавеждане на производството” на Благоевградската професионална гимназия със 17 записани ученици и специалност „Кетъринг“ на Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост „Гоце Делчев“ с 16 ученици. В общината има некласирани ученици и такива, на които им предстои полагане на поправителни изпити. Освен това при закриване на една от двете паралелки, насочването на учениците ще доведе до смяната на професионални с профилирани паралелки.

В община Гоце Делчев под минимума са Обединено училище /ОбУ/ “Св. Паисий Хилендарски“ в с. Корница с 14 ученици и ОбУ “Петър Берон“ в с. Лъжница със 17 осмокласници. За запазване на паралелките и готовност за дофинансиране писменото си становище е изразил кметът на общината. Паралелката по „Горско стопанство“ на гоцеделчевската ПГ по МСС „П. К. Яворов” е със записани 16 ученици. При закриването й обаче няма накъде да бъдат насочени кандидат-гимназистите, тъй като в останалите утвърдени по държавен план-прием паралелки на територията на града има общо 8 незаети места. По данни на директорите на основните училища в общината има ученици, на които предстои полагане на поправителен изпит и евентуално участие в приема.

В община Гърмен трудности с приема изпитват СУ „Йордан Йовков“ в Рибново с 14 ученици и обединените училища в Дебрен, Дъбница и Долно Дряново, съответно с 9, 14 и 16 записани осмокласници. В РУО са постъпили мотивирани искания от директорите на посочените училища, както и на обществените съвети към тях за запазване на паралелките с оглед на запазване статута на училищата като обединени и риска от отпадане на ученици от училище, ако паралелките бъдат закрити. Положително становище за запазване на маломерните паралелки е дала и община Гърмен.

В паралелката с профил „Хуманитарен“ на СУ „Васил Левски“ в петричкото село Коларово след трето класиране има записани 15 ученици. Училището е единствено в населеното място, което осъществява прием в 8 клас. В него като средищно се обучават и ученици от съседни населени места, което има и социален ефект за жителите им. Предвид анализа на реализирания прием в училищата в община Петрич, няма реална възможност за насочване на учениците от паралелката, ако същата бъде закрита, затова тя ще бъде запазена.

На територията на община Сатовча има 4 паралелки, в които записаните след трето класиране са под минимума от 18 ученици. Обединеното училище в Плетена е с 8 ученици в профилираната си паралелка по „Икономическо развитие“. Паралелката с профил „Хуманитарни науки” на СУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Сатовча е със 17 осмокласници, а тази по икономическо развитие е със 15. Профил „Хуманирани науки“ на СУ „Св. Климент Охридски“ в Слащен също е с 15 записани ученици. Писмени положителни становища за запазване на паралелките под минимума са дали кметът на община Сатовча и председатеят на Общинския съвет.

В СУ „Н. Вапцаров“ в Хаджидимово са предложени две идентични паралелки, за които има класирани общо 37 ученици. Съгласно наредбата за финансирането на инстутициите в системата на предучилищното и училищното образование при недостатъчен брой ученици в неспециализираните училища могат да се сформират паралелки с по 15 ученици, като следва те да бъдат разпределни равномерно в двата класа.

В съответствие с писмо на МОН за осигуряване на прием в професионалните гимназии и възможни варианти за запазване на паралелки с класирани ученици под минималния брой по изключение държавен план-прием до 10 септември ще се извършва и в специалност „Организация на туризма и свободното време”, където има едва 11 записани ученици в Професионалната гимназия в Якоруда и в „Експлоатация на автомобилния транспорт“ със 17 осмокласници в Професионалната гимназия по транспорт в Разлог.

Три маломерни паралелки след 7 клас има и в община Симитли. След трето класиране Обединеното училище в Долно Осеново е с 14 осмокласници. Паралелката по „Природни науки“ на СУ – Крупник е с 13 ученици, а тази по „Икономическо развитие“ на СУ – Симитли е с 11 записани. Училищата обаче са единствени в съответните населени места и ако маломерните паралелки бъдат закрити, ще бъде ограничен достъпът до образование на децата в задължителна училищна възраст. Подкрепата си за запазване на паралелките декларира кметът на община Симитли и Общинският съвет.

Така след закриването на 8 паралелки, 18 от общо 55-те училища в Пиринско, обучаващи гимназисти, ще извършват по изключение държавен план-прием до 10 септември, т. е. ще продължават да записват ученици седмица до началото на новата учебна година.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


 

 

 

 

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *