Днес управителят на МБАЛ „Югозападна болница” в Сандански д-р Илия Тонев подписа колективния трудов договор със синдикатите. Новината съобщи лично той и бе категоричен, че няма никакво напрежение сред медицинския персонал заради неактуализираните повече от три години трудови възнаграждения.
С новия колективен трудов договор беше постигната договореност основните заплати да бъдат увеличени минимум със 144 лв., което е абсолютният размер на увеличение на минималната работна заплата за страната. В колективния трудов договор се договориха и по-високи размери както на основния, така и на допълнителния платен годишен отпуск.
По настояване на синдикатите страните договориха и увеличение в средствата за храна, а именно от 2,00 лв. на 5,00 лв. Увеличение има и в размера на заплащане на положения нощен труд, който достига до 2,50лв./час.
Д-р Ил. Тонев отговори на въпросите на вестник „Струма“ по горещата тема.
– Г-н Тонев, постигнато ли бе споразумение между синдикатите и болницата?
– Колективният трудов рамков договор между синдикалните организации и управителя на болницата вече е факт. Подписан е със съгласие на трите синдиката от страна на работещите и съответно от страна на работодателя. Постигнати са съгласия по всички точки, по които водихме преговори. Имахме някакво разминаване с базовите нива на заплащане, които са уредени от Кодекса на труда. Нещата ще бъдат нормализирани в болницата.
– Това какво включва – заплати, нощен труд и други техни искания?
– Да, това касае увеличение на заплати, нощен труд, храна, размер на отпуски, работното време, работното облекло… Искам да кажа, че и по време на преговорите нямаше напрежение между синдикатите и управителя на болницата. От синдикат „Защита“ имат претенции основно към ръководството на държавата. Те имат остро писмо, което е насочено към министър-председателя Димитър Главчев и към министъра на здравеопазването. С ръководството на болницата не са имали някакви сериозни спорове. Останалите два синдиката също подписаха колективния рамков договор. Те изразиха своите претенции за увеличаване на безплатна храна и увеличение за полагане на нощен труд. Очаквам след първи януари да се увеличат и работните заплати с размер на минималната работна заплата.
– През последните няколко дни в общините Сандански и Петрич се коментира, че предстои да бъде затворено вътрешно отделение след подадената молба за напускане от д-р Огнян Благоев, който е завеждащ отделението. Как ще бъде решен този важен проблем и дали ще се стигне до затваряне на отделението?
– Работата на вътрешните отделения в болниците в страната по принцип е на критично ниво, защото още преди 20 години здравната политика на България е да бъде неглижирана най-тежката специалност. И оттогава почти няма лекари, които да специализират вътрешни болести, както и съответно няма кой да поеме дейността на вътрешните отделения. Проблемът е не само в района, но и в цялата страна. Там, където има специализирани клиники или отделения по различните специалности, във вътрешните отделения в големите болници нещата са относително по-спокойни. Но в малките болници и в областните има огромен проблем. Лекарите са на пределна възраст. Особено в нашата болница всички интернисти, които работят във вътрешно отделение, са пенсионери и са на предела на професионалните си възможности. За съжаление, в бъдеще не се вижда трайно решение на проблема. Засега сме осигурили дейността на отделението през следващите месеци. И категорично заявявам, че няма да се затвори дейността на вътрешно отделение в Сандански и се търсят възможности да се помогне на д-р Огнян Благоев – дали с колега, който да му е изцяло в помощ, или да поеме дежурствата в събота и неделя и нощни дежурства и да помагат на специалистите по вътрешни болести. Има решение, но то е временно.
В болницата в Петрич и тримата лекари са пенсионери. Единият е на 63 г., другите – на 65 и 64. Това се дължи на факта, че когато един лекар е със специалност вътрешни болести, то той може да лекува само една пневмония според Здравната каса, или трябва да си пулмолог или гастроентеролог. Сега са отделни специалности. Преди време ставаш специалист по вътрешни болести, след това останалите специалности. Сега придобиваш специалност гастроентеролог и с хубави пътечки вземаш по 2-3 хиляди лева с кабинет.
– Каква е здравната карта в общините Сандански, Петрич, Кресна и Струмяни? Срещнахте се със студент в 5-и курс, който заяви, че е готов да се върне и да работи в МБАЛ „Югозападна болница”. Оптимист ли сте, че след 2-3 години проблемът с младите лекари ще бъде решен?
– Очертава се един критичен период от няколко години, в който колегите в предпенсионна и пенсионна възраст ще трябва да устискат, докато дойдат младите лекари, да започнат да се обучават по различните специалности и да достигнат определено ниво на възможности, защото от студентската скамейка направо на здравния фронт не е лесно човек да се включи. Имам надежда, защото болницата има договор с 15 студенти по медицина, които ще се върнат на работа в болницата в близките няколко години. Надявам се в бъдеще да има още такива. Има момчета и момичета, които учат медицина, но нямат обвързващ договор с „Югозападна болница”, но изявяват желание да се върнат и да работят в системата на здравеопазването. Така че след няколко години нещата ще бъдат значително по-добре и с по-голям оптимизъм ще се гледа на здравеопазването в района.
Записа ЛИДИЯ МАНЕВА