В благоевградската поликлиника няма възможност да се обособи триажна зона за пациенти с Ковид-19. „Устройството на сградата не позволява поради наличието на много кабинети – на общопрактикуващи лекари, на лекари специалисти, лаборатории. Няма как да се направи отделен коридор, тъй като собствеността е смесена – държавна, общинска и частна“, заяви управителят на „Медицински център” ЕООД, стопанисващ сградата, д-р Тони Даскалов.
Според него най-удачният вариант за триаж е поставянето на фургон, в който да се извършват първоначалните прегледи на пациентите със съмнения за Ковид-19. Това вече бе успешно изпробвано от частната болница ПУЛС, като в специализирания фургон се правят ваксини на желаещите. По време на пандемията и към момента ролята на триажна зона изпълнява спешно приемно отделение на МБАЛ – Благоевград, в което се извършват прегледи на пациенти с оплаквания за коронавирус.
„През последната седмица броят им се е увеличил, като пациентите са в различна възрастова група от 27- до 70-годишни, но преобладават тези към 30-45 години, сподели д-р Моника Симевска. „Важното е да има организация и стиковка, така че и двете страни – пациенти и медици, да са защитени.
„Болниците са подготвени за посрещане на четвъртата вълна, лекарите натрупаха достатъчно опит. По отношение на доболничната помощ все още се обсъжда вариантът как джипитата ще посещават пациентите си по домовете, тук има сериозен дебат и още няма окончателно решение. Методиката на заплащане не се възприема еднозначно, има притеснения от страна на колеги медици. Преди знаеха, че ще получат 1000 лв. ковидни, сега има диференцирано заплащане, не са много наясно как ще стане и затова са притеснени. Повечето от лекарите и медицинския персонал преболедуваха коронавируса, но вече има, макар и единични случаи, на колеги, които повторно се разболяват, и то след ваксиниране. Нужна е ясна организация и затова трябва час по-скоро да се събере Областният кризисен щаб и Общинският щаб в Благоевград“, заяви за „Струма“ председателят на УС на БЛС в Пиринско д-р Георги Георгиев, който е и управител на СБАЛО „Св. Мина“. Той добави, че ковидният сектор, който бе разкрит в благоевградската онкоболница, засега не е възобновен.
Към момента болните с ковидни усложнения се настаняват основно в инфекциозно и вътрешно отделение на МБАЛ – Благоевград. В частната болница ПУЛС ще бъдат разкрити нови легла, тъй като 6-те ковидни вече са запълнени. 89 са общо хоспитализираните в Благоевградска област към вчерашна дата, от които 6 са на интензивно лечение, под домашна карантина за 303 лица.
„74 са новите случаи на Covid-19 за последното денонощие в областта, като най-много са в Благоевград – 27, Банско – 5, Симитли – 5, Сандански – 4, Петрич – 3”, съобщи д-р Веселка Мончева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ.
„Поддържам постоянна комуникация с болничните директори, разполагам с ежедневна информация за болните и болничните легла в областта. На този етап не се налага свикване на Областния кризисен щаб, тъй като ситуацията не го налага. Според лекарите засега заболяването протича по-леко, сравнение с предишните вълни. Притеснява ни слабият имунизационен процес, който е само 12 % за региона. 44 % от лекарите и медиците са ваксинирани, 40 % са педагозите, едва 21 % са възрастните хора, което е тревожно”, заяви за „Струма „ областният управител Николай Шушков. Той увери, че място за паника няма, данните за ковидната ситуация в областта ще бъдат отново обсъдени в петък и съобразно обстоятелствата и динамиката на разпространение на инфекцията ще се преценява какви мерки и действия ще се предприемат.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА