След края на схемата „френска безработица”: Гурбетчии от Пиринско масово губят делата за ниските обезщетения 

Административен съд – Благоевград отхвърля жалбите срещу решенията на НОИ

Делата, заведени от гурбетчии от Пиринско, които оспорват размера на паричните обезщетения за безработица след сезонна работа в чужбина, приключват в полза на ТП на НОИ – Благоевград. Това става ясно от първата серия решения на Административен съд – Благоевград, който в края на миналата година бе залят от близо 300 жалби срещу драстично по-ниските обезщетения.

Припомняме, че след законодателна промяна бе сложен край на така наречената схема „френска безработица“, при която хиляди хора от Пиринско след сезонна работа в европейски държави получаваха средно между 2200 и 2400 лв. месечно в България. От 13 август 2024 г. се прилага нов ред за изчисляване на паричните обезщетения по силата на законодателна поправка, която бе приета от депутатите на 2 август. Въведена бе нова алинея в чл. 54Б от Кодекса за социално осигуряване, с която при изчисляване на паричните обезщетения за безработица на граждани с придобит осигурителен стаж в друга държава – членка на Европейския съюз, Европейското икономическо пространство и Швейцария, се вземат предвид доходите по време на последната работа и всички доходи за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването им, независимо дали са упражнявали дейност в България, или не.

Адвокатите, ангажирани по делата, твърдят, че тази разпоредба е в противоречие с нормата на чл. 62 от Регламент (ЕО) № 883/2004 г. и считат, че дневният размер на паричното обезщетение за безработица е следвало да бъде определено изключително на база дохода от последния завършен осигурителен период преди прекратяването му, независимо от неговата продължителност.

С тези доводи в съда е обжалвано решение на ТП на НОИ – Благоевград за дневно обезщетение от 28 лева и 4 стотинки на гурбетчия от с. Гърмен, който миналото лято работил 8 дни в Испания. След като се върнал, веднага подал заявление за отпускане на парично обезщетение за безработица чрез  директора на Дирекция „Бюро по труда“ – Гоце Делчев до директора на ТП на НОИ – Благоевград, като декларирал, че е работил в Испания от 25 юни до 8 юли 2024 г.

След допитване на НОИ – Благоевград от техните колеги в Испания било потвърдено, че гастарбайтерът се е трудил през този период, след което е уволнен поради неиздържан пробен период. Реално за 8 работни дни брутният доход, който получил, бил в размер 842.84 евро, или 1648.45 лв.

За да определят паричното обезщетение за безработица съгласно новите правила, служителите от НОИ взели предвид трудовата му заетост през последните 2 години. Установено е, че мъжът работил около половин година във Великобритания през 2023 г., като на база изискана информация от компетентните институции там е потвърдено, че имал осигурителни права от 2018 до 2023 г. На база получената информация от осигурителите доходът му за 2 години за периода 1 юли 2022 г. – 24 юни 2024 г. бил 21 856.12 лв. Към него били прибавени 1648.45 лв., изкарани в Испания, и общият доход станал в размер на 23 504.57 лв. За да се определи размерът на дневното парично обезщетение за безработица, общият доход бил разделен на 503 работни дни. Получената сума от 46.73 лв. (среднодневен осигурителен доход) е умножена по 60%, което е 28.04 лв. дневно. Това било и крайното парично обезщетение за безработица, разпоредено на 16 септември 2024 г. от ръководителя на службата, потвърдено с решение от 11.10.2024 г. от директора на ТД на НОИ – Благоевград Илиан Георгиев, което било атакувано в Административен съд.

Съдия Димитър Думбанов, който е гледал делото по жалбата, счита решението за законосъобразно и посочва, че Република България, като част от ЕС, е задължена да прилага европейските правила за координация на системите за социална сигурност на държавите членки. Но всяка държава членка е свободна да решава кои категории лица подлежат на осигуряване съгласно нейното законодателство; кои са осигурените социални рискове; какви обезщетения се отпускат и при какви условия; как се изчислява размерът на обезщетенията и т.н.

С тези мотиви жалбата на гурбетчията от Гърмен е отхвърлена, като той е осъден да плати 100 лв. юрисконсултско възнаграждение на ТД на НОИ – Благоевград. Решението е окончателно.

С идентични аргументи са се произнесли и останалите съдии от АС – Благоевград по казуси на други гурбетчии, като всички жалби са отхвърлени. След прилагане на новия ред за изчисление на паричните обезщетения при безработица лъсна грозната истина, че през последните 2 години българите масово са осигурявани на минималната работна заплата.

„Приблизителното обезщетение, което се определя по новия начин след 13 август 2024 г., е между 25-35 лв. на ден. Преди промяната почти всички получаваха максималния дневен размер от 107 лв. и 14 стотинки въз основа на последната заетост”, обясни за „Струма“ директорът на ТП на НОИ – Благоевград Илиан Георгиев преди време.

По новия ред се изчисляват парични обезщетения за безработица след работа в чужбина, включително и по заявления, подадени преди 13 август, които не са приключени с разпореждания заради забавени отговори от страна на европейската държавата, от която е изискана информация. „Висящите” случаи са около 2000. Разпорежданията на НОИ, касаещи размера на конкретните парични обезщетения за безработица, масово се атакуват пред Административен съд – Благоевград, но резултатът не е в полза на жалбоподателите.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *