
Европейската прокуратура в София повдигна официално обвинение срещу кмета на Петрич по подозрение, че е участвал в измама при изграждането на музей, финансиран от ЕС, съобщиха от институцията. Разследването се отнася по проект за преустройство на съществуваща сграда в музей, част от инициативата Cultural Dipole in Cross-Border Area. Той е съфинансиран на стойност 646 857,59 евро от Европейския фонд за регионално развитие по Програмата за сътрудничество INTERREG V-A Greece-Bulgaria Cooperation 2014-2020 г. и има за цел да покаже общото културно наследство на България и Гърция“, допълниха от прокуратурата.
Доказателствата по досъдебното производство сочат, че кметът на българската община е укрил факта, че сградата е била съборена от трето лице преди началото на ремонтните дейности и че музеят е бил построен като изцяло нова сграда. Като е укрил тази информация, кметът е нарушил задълженията си по споразумението за партньорство между българската и гръцката община.
Случаят е докладван от Европейската служба за борба с измамите (OLAF). Всички замесени лица се считат за невинни до доказване на вината им от компетентните български съдилища. Европейската прокуратура е независимата прокуратура на Европейския съюз, която отговаря за разследването, наказателното преследване и предаването на съд за престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.
Репортер на „Струма“ потърси за коментар кмета на Петрич Димитър Бръчков, който потвърди, че е привлечен като обвиняем.
„Това е история, започнала от 2016 г. През 2019 г. бях извикан, за да давам обяснения, а чак сега през 2025 г. ми предявяват обвинение, че е нарушено споразумението за партньорство с гръцката община Серес. Днес не ми бяха представени доказателства. Аз ще представя доказателства, че не е така и че това е един успешен проект. Сумите са разплатени от управляващия орган в Гърция и не са открити никакви нарушения“, каза кметът на Петрич.
Новият исторически музей в Петрич е изграден в градския парк на терен, който преди години бе прехвърлен на общината от държавата. В миналото там се намираше граничното поделение на РГС – Петрич. През последните години Историческият музей се превърна в притегателно място за наши и чуждестранни туристи, официални делегации и дипломати, особено след като бяха експонирани изключителни артефакти и статуи, открити при разкопките на древния град Хераклея Синтика. Сградата на музея е една от най-модерните у нас, а годишно през музейните работилници минават по 5000 деца.


В късния следобед от община Петрич излязоха с официална позиция по казуса:
„Във връзка с информацията, която излезе официално от Европейската прокуратура в България, уточняваме:
Община Петрич ще представи необходимите доказателства за коректното изпълнение на проекта за Исторически музей и че НЕ Е нарушено споразумението с гръцкия партньор община Серес.
Със свидетели предстои да бъдат изяснени обстоятелствата – технически и юридически.
Новият дом на Исторически музей в Петрич е една от най-ценните придобивки за жителите, за общината, за България. Музеят работи пълноценно и изпълнява адекватно функциите си във всеки един аспект.
Тази сграда, станала предпочитано място за посещение на български и чуждестранни туристи, е гордост за Петрич и ще продължи да бъде така.
Историческият ни музей посреща ежедневно хора на изкуството, културата, ученици, учители, туристи.
80 хиляди души са избрали да посетят Исторически музей в Петрич от началото на неговото преместване през 2022 година. Всеки е добре дошъл в Исторически музей, за да се увери от първо лице, че това действително е стратегически проект за община Петрич – проект, изпълнен с най-голяма отговорност към сегашното и бъдещото поколение, с уважение към съхраненото от предците ни.
Няма да коментираме действията на Европейската прокуратура. Само ще цитираме написаното в официалната информация:
Всички замесени лица се считат за невинни до доказване на противното от компетентните български съдилища!”, се казва в позицията на общинската администрация в Петрич.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА