Причината за катастрофата с хеликоптера е загубата на височина. Машината се разби на 1-2 км от Гърмен, в труднодостъпно дере. На пилота не са му достигнали 5 метра, за да оцелее. Това заяви Христо Христов, който е от звеното, разследващо авиационни злополуки, след приключването на огледа в региона, съобщи Нова ТВ.
„Загубата на височина е следствие на почти нулевата видимост заради гъстата мъгла. Пилотът е направил опит да направи обратен завой или да набере височина, но се ударил в бор и машината е паднала. Има вероятност завоят да е бил направен, за да се изкачи над мъглата и да има хоризонтална видимост“, обясни Христов и добави, че на мястото на инцидента са видели само парчета ламарина.
„Времето е било изключително неподходящо за летене“, каза експертът.
Вторият оглед започна след 10.00 часа. В него взеха участие най-малко 8 експерти, сред които представители на полиция, прокуратура, авиационни власти. Преди започването на огледа Христов допусна, че разследването на катастрофата може да отнеме една година.
Теренът е силно пресечен, отломките от разбилия се вертолет са разпръснати на 70 метра. Машината се е запалила след удара в дървото. Тялото на пилота е намерено извън кабинета и все още се намира на мястото на катастрофата.
Катастрофиралият хеликоптер е паднал в дере, което е труднодостъпно.
След излитането от игрището в село Гърмен вертолетът е трябвало бързо да набере височина, за да прелети над връх, който е с височина около 800 метра и се е разбил в подножието му. Най-вероятно причината за инцидента е била падналата мъгла. Хеликоптерът е летял преди това в продължение на 4 дни в района на Петрич и Гърмен.
БГНЕС
Хеликоптерът е бил нает от горското стопанство, за да пръска срещу вредители. Цяла нощ екипи на Югозападното държавно горско стопанство правиха просеки, за да може полицията да стигне до мястото на катастрофата.
„Правим анализ на базата на съприкосновението със земята, също и оценка на метеорологичната обстановка, искаме да знаем здравословното състояние на пилота от съдебна медицина, както и дали е имало отказ на система от летателния апарат. За мен той е бил в изправност и годен за летене. Не е имало причина да се съмнява някой в работата на пиполта. Мисля, че времето е една от причините да се случи катастрофа. Може да е имало мъгла или ниска облачност и да е била намалена видимостта“, обясни експерт.
Моделът на машината е „Робинзон” и тя е собственост на частна компания, която е подала сигнала за неговото изчезване. Частният вертолет е бил нает от Югозападното държавно предприятие в петък сутринта, за да пръска селскостопански култури. През последните няколко дни машината е правила именно това в района на Гърмен и Сатовча.
Теренът е силно пресечен, отломките от разбилия се вертолет са разпръснати на 70 метра. Машината се е запалила след удара в дървото.
8 представители на различни ведомства, включително полиция, прокуратура, авиационни власти се включиха в разследването.
Разследването на катастрофата ще отнеме една година, заяви Христо Христов, представител на разследващите авиационни злополуки.
БГНЕС