Община Радомир отново подготвя след прекъсването заради пандемията от Ковид-19 Празник на бозата на 8 октомври /на снимките/. Производството на сладко-киселата напитка още в края на 19 век в България започва точно от Радомирско. Неслучайно градът е неофициална столица на бозата, а на централния площад пред сградата на читалището е поставена статуя на бозаджията.
Празникът е пищен, изпълнен с много събития и ни връща в далечните времена на началото. В етнографската Стойова къща, където има зала, проследяваща историята и производството на боза, ще бъде направена възстановка на приготвянето и на месене на хляб. На входа посреща гостите бозаджия, а атракцията е от 11 часа. Половин час по-късно на известния като стария пазар площад ще бъде възстановена търговията от домашно приготвени продукти и произведени плодове и зеленчуци. Преоблечени в костюми от началото на 20 век, млади момичета и момчета ще възстановят сладкарницата на Али Сербез – албанецът, произвел за първи път боза в Радомир.
На площад „Свобода“ ще има състезание по надпиване с боза и празнична програма с участието на самодейни колективи от общината и сестрите Ива и Веселина Костадинови. Иван Звездев за пореден път ще завърти големия черпак и ще приготви традиционна радомирска кавърма.
Празникът винаги събира стотици граждани и гости на Радомир, а веселието е гарантирано. От стария пазар всеки си тръгва с някаква покупка – жив петел, наниз сухи чушки, тиква, дори плетени вълнени чорапи, а от централния площад – поне с бутилка радомирска боза.
КРАСИМИРА СТОИМЕНОВА