39 708,22 лева дължи „Пауталия турс“ АД с изпълнителен директор Антон Боянов, кум на разстреляния бос на ВИС Васил Илиев, за такса битови отпадъци на община Кюстендил. Сумата е натрупана за периода 01.01.2012-31.12.2013 г. , като тя е начислена от Общинска администрация за двата хотела в центъра на града – „Пауталия“ и „Велбъжд“.
Бизнесменът, който е родом от Перник, наследи имотите след разпада на ВАИ империята. Първоначално започна да прави планове да превърне „Пауталия“ в СПА комплекс, но това така и не се случи. Идеята беше да се създаде топла връзка с граничещото до хотела кино „Владимир Заимов“, то също не се ползва.
Хотел „Пауталия“ е неработещ от години и е опакован в зебло, докато при 13-етажния „Велбъжд“ се ползват само 2-3 етажа. Лихвата, която дължи фирмата, е в общ размер на 6889,40 лв.
От „Пауталия турс“ направиха опит да обжалват начисления акт от „Местни приходи“ в Кюстендил, жалбата им обаче бе отхвърлена като неоснователна от състав на Административния съд под председателството на съдия Галина Стойчева. Това, че фирмата виси със задължения на общината, установила проверка от инспектори в „Местни приходи“.
Юристите на Антон Боянов оспориха неуспешно предоставянето на услугата по сметосъбиране и сметоизвозване от община Кюстендил за хотел „Пауталия“. Според тях комплексът не се е ползвал през 2012-2013 г., което е обявено с декларации по утвърден от Общински съвет – Кюстендил образец. С декларация от 2010 година от „Пауталия турс“ АД са декларирали хотел „Велбъжд“ като недвижим имот – земя и сграда в гр. Кюстендил с облагаема основа – данъчна оценка общо 7 131 710,00 лв., в т.ч. земя – с данъчна оценка 33 611,00 лв., и сграда – с данъчна оценка 7 098 099,00 лв. Като документ за собственост е представен Акт за държавна частна собственост № 387/29.11.2001 г.
В друга декларация от дружеството се декларира и хотел „Пауталия” като недвижим имот – земя и сграда с облагаема основа – данъчна оценка общо 6 936 218,20 лв., в т.ч. земя – с данъчна оценка 44 376,70 лв., и сграда – с данъчна оценка 6 891 841,50 лв. Като документ за собственост е представен нотариален акт от 30.10.2001 г.
От общината обаче са категорични, че Боянов не може да се ползва от привилегията да не плаща данък смет заради това, че хотел „Пауталия” е неизползваем. Причината е, че по наредба такова облекчение могат да ползват само фирми и граждани, които са изрядни платци към общината. В общинската наредба е записано, че не се събира такса за сметосъбиране и сметоизвозване на нежилищни имоти на юридически лица, когато данъчно задълженото лице подаде декларация в общината до 31 декември за предходната година, че имотът няма да се ползва. Същевременно обаче собственикът не се освобождава от данъци, ако има задължения за местни данъци и такса битови отпадъци за предходни години.
От общината представиха като доказателство и графиците на ОП „Чистота“, доказващи, че сметосъбирането в районите на двата хотела е ставало един път седмично. На комплексите са предоставени кофи и контейнери за битови отпадъци.
Преди пет години кметът на община Кюстендил Петър Паунов поиска запор на всички сгради, собственост на бизнесмена Антон Боянов, заради дългове, натрупани вследствие на неплатени за години наред такса смет и данък сгради. Намеси се и държавен съдебен изпълнител, който обяви за публична продан една от централните сгради, собственост на бизнесмена – киното. То така и не бе продадено, първоначално заради липса на купувач, а по-късно Боянов се издължи на касата на общината, плащайки всичките си задължения.
Решението на Административния съд в Кюстендил, с което отхвърлиха оспорването на дължимите данъци за смет и осъдиха „Пауталия турс”, може да се обжалва пред ВАС в 14-дневен срок.
ГЕРГАНА ИВАНОВА