Районната избирателна комисия в Благоевград няма да има никакви ангажименти по образуваното в Конституционния съд дело за изборни нарушения на проведения на 27 октомври парламентарен вот.
„Предали сме абсолютно всички документи в Централната избирателна комисия. Ако имат нужда от мен, да им кажа кое къде могат да го намерят – на линия съм, но преки ангажименти към броене на бюлетини и засичания на протоколи нямаме“, каза за „Струма“ председателят на РИК Мартин Бусаров и припомни, че всъщност РИК вече е с изтекъл мандат.
В Благоевградска област ще бъдат ревизирани изборите в стотици избирателни секции, но точно кои са те, знае само експертът, на когото е поверена проверката. Изтече единствено информация, че най-много са секциите в Кърджали и в Благоевград.
Припомняме, че на 26 ноември Конституционният съд обедини 5 дела с предмет оспорване на законносттанапредсрочните избориза народни представители в 51-ото народно събрание и обяви, че е наредил броене на гласовете, подадени с хартиена бюлетина и с бюлетина от машинно гласуване, в 1777 избирателни секции. Целта на броенето е да установи броя на подадените действителни гласове и правилно ли са отразени данните в протоколите.
В други 442 избирателни секции пък ще се броят вписаните в протокола като недействителни бюлетини съответстват ли на броя на наличните недействителни бюлетини.
Освен това Конституционният съд задължи ЦИК в двуседмичен срок да представи информация за причините, поради които в някои избирателни секции в изборния ден нямаше видеонаблюдение. Както писахме, за Благоевградска област видеоизлъчване нямаше в 10 секции – в с. Златарица, c. Ореше, с. Кукурахцево, с. Вълкосел, с. Жижево, с. Крибул, c. Осина, с. Гърмен, гр. Белица и c. Огняново.
По едно от 5-те искания в КС за касиране на вота бяха изредени 52 секции в страната, сред които секция №1 в Гърмен, №4 в Белица и №14 в с. Огняново, в които бяха засечени сериозни нарушения при броенето на бюлетините и отбелязването им в протоколите след края на изборния ден. И на тях е възложена ревизия.
До 3 седмици ЦИК трябва да представи в КС и информация за извършените след срока по чл. 89, ал. 1 и 2 от Изборния кодекс промени в съставите на секционните избирателни комисии – общ брой на промените, разпределение по седмици, по чие предложение са направени, запазено ли е първоначалното съотношение на политическите партии и коалиции в секционната избирателна комисия, както и на какво фактическо/правно основание е направена промяната.
И тук Благоевград ще бъде в центъра на справката, защото ден преди изборите областта се прослави с рекорден брой подмени на членове на секционните комисии, извършени буквално часове преди изборите – от 6000 членове на СИК тук бяха подменени над 3000 души.
Крайният срок за изпълнение на всички поставени от съда задачи е 10.01.2025 г.
ВАНЯ СИМЕОНОВА