Италианската крайнодясна партия „Лига“ на вицепремиера и министър на транспорта Матео Салвини, която е част от управляващата коалиция в Италия, внесе предложение за закон за излизане на страната от Световната здравна организация, предадоха АНСА и Франс прес, цитирани от БТА.
„Лига“ обаче разполага с малко депутати в парламента и евентуалното приемане на законопроекта засега е под въпрос, предвид това, че другите две водещи партии в управляващата коалиция „Италиански братя“ и „Форца Италия“ не са се произнесли.
Говорителка на премиерката Джоржа Мелони, лидерка на „Италиански братя“, която е първа политическа сила в парламента, каза, че все още не е приета никаква позиция по този въпрос.
Проевропейската партия „Форца Италия“, оглавявана от външния министър Антонио Таяни, вероятно няма да подкрепи предложението.
Законопроектът е внесен в Сената и е мотивиран от това, че наднационалните организации имали прекомерна власт и от това, че Италия може да използва по по-рационален начин членския внос за СЗО, ако се изтегли от нея.
Италия плаща около 100 милиона евро вноска в СЗО.
Преди броени дни президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за изваждане на страната му от СЗО.
В 77-годишната история на Световната здравна организация има само няколко държави, които са я напускали – през 1949 г. Всички са били част от бившия съветски блок, които се завръщат в организацията през 1956 г.
Сега САЩ са тези, които я напускат. След като изтече 1-годишен срок за предупреждение, това ще бъде факт. Щатите са най-големият донор на организацията – осигуряват около 18% от финансирането на СЗО. Двугодишният бюджет на организацията за 2024-2025 г. е 6,8 млрд. долара.
СЗО е агенцията на ООН, която „обединява нации, партньори и хора, за да насърчава здравето, да държи света в безопасност и да служи на уязвимите – така че всеки и навсякъде да може да постигне най-високото ниво на здравеопазване“, пише на сайта на организацията. В нея членуват 194 държави от 195 официално признати в света. Лихтенщайн е единствената страна, която е членка на ООН, но не и на СЗО.