
Мащабен оглед на водните обекти на територията на община Дупница започна в първия работен ден на месец март. В него се включиха представители на областната администрация в Кюстендил, които заедно с работещи в кметството щателно огледаха както реките, така и язовирите. След като бъдат готови оценките от огледа, ще бъдат набелязани мерки за укрепването на водните обекти преди очакваното снеготопене с повишението на температурите.
През последните дни дупничани сигнализираха в социалните мрежи, че паднали дървета и клони в различни участъци на река Джерман може да станат причина за проблеми при проливни дъждове. Според гражданите най-тежко е положението в близост до главен път Е-79 край едноименното село, където има няколко по-големи дървета, паднали напречно.
От община Дупница информираха, че след като сформираната комисия е готова със своя доклад, ще оповестят и какви точно мерки ще бъдат предприети.

Последното по-мащабно почистване на речните корита в Дупница бе през месец август миналата година. Тогава служители на общинското предприятие „Чистота и поддръжка на териториите за обществено ползване“ премахнаха боклуците, донесени от водното течение на реките Джерман и Бистрица. След това те подрязаха и порасналите храсти, както и дърветата, за които има опасност да паднат. В първоначалните действия беше наблегнат на участък, дере в жк „Бистрица“, както и на улица „Елисавета Багряна“, където река Бистрица се влива в река Джерман. Под мостовете в този регион често се събират множество отпадъци и клони от дървета и неведнъж местни жители са подавали сигнали в кметството за нуждата от почистване. Очаква се в близките седмици работници отново да се заловят за работа именно в този участък.
Припомняме, че в началото на 2024 година се наложи и аварийното почистване от натлак, храстовидна и дървесна растителност на река Джубрена, минаваща покрай селата Червен брег и Крайници. Целта там бе предпазване от наводнения при проливни и продължителни атмосферни валежи, които биха довели до прииждане на реката и излизане от нейното корито. Обществената поръчка бе разделена на две, като цели 12 фирми от цялата страна подадоха документи както за едната, така и за другата позиция. Общата стойност бе в размер на 1 562 602 лева, като за село Крайници заложената сума беше 709 242 лева, а за село Червен брег – 853 360 лева
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ