Благоевградският лекар д-р Екатерина Тенекеджиева-Чимева не успя да убеди съда, че е била подложена на дискриминационно отношение от страна на управителя на общинската болница по пневмофтизиатрия д-р Петър Георгиев по отношение на заплащането – за същата работа тя получавала много по-малко от колегите й в болницата.
Само Комисията за защита от дискриминация /КЗД/ я подкрепи със свое решение, с което наложи на д-р Георгиев имуществена санкция от 500 лв. 2 съдебни състава в Административен съд – Благоевград и Върховен административен съд обаче отмениха това решение. От Благоевград преписката бе върната отново в държавната комисия с указание да си преразгледа решението, но КЗД обжалва решението във ВАС и завчера загуби окончателно делото.
Мотивите на съда да не се съгласи с твърденията на лекарката, че е дискриминирана, са заради незаконосъобразното от страна на КЗД смесване на фигурата на управител на болницата с тази на работодател. Това довело до неправилно наложена имуществена санкция на д-р П. Георгиев като физическо лице в качеството му на управител на здравното заведение, а за физически лица законът предвиждал глоба.
Според служителите на Темида в жалбата на докторката не е посочено ясно и точно в какво конкретно се изразява дискриминационното отношение към нея, от кого точно е проявено то и по какъв начин. Поради тази причина твърдението й, че след 40 г. работа в бившия диспансер по време на управлението на д-р П. Георгиев тя получавала по-малко пари не само от останалите лекари, но и от всички сестри и лаборанти, не можела да се приеме като дискриминация, смятат съдиите. Липсвали и доказателства, че нейните ангажименти са били като на останалите лекари.
Припомняме, че д-р Тенекеджиева бе автор на сигнал до ОбС – Благоевград от февруари 2021 г., в който лекарката разкри огромни нарушения в общинското здравно заведение – по думите й управителят д-р Петър Георгиев често приемал пациенти с направление №3, а парите от изследванията неправомерно прибирал за себе си, по клинична пътека се приемали хора, които реално не се лекуват в болницата, на болните се правели фалшиви изследвания, а Здравната каса се източвала по всевъзможни начини, включително и като леглата се пълнели с фиктивни болни, доста често от персонала на самата болница. По онова време тя работеше като пенсионер на 4 часа и заплащане от 850 лв., а болничният управител на общинската болница вземаше около 6500 лв.
След сигнала на дългогодишната лекарка последва акция на полицията и прокуратурата в белодробната болница, проверки от Агенцията по медицински контрол, Инспекцията по труда, РЗОК и т.н., но нито една институция не съобщи за открити нарушения. В крайна сметка д-р П. Георгиев не само не бе отстранен от работа, но и бе преизбран начело на Специализирана болница за белодробни болести – Благоевград. Единственият резултат от сигнала беше, че д-р Екатерина Тенекеджиева-Чимева бе уволнена.
ВАНЯ СИМЕОНОВА