Общинските съветници от ГЕРБ и МК Движение радикална промяна „Българската пролет“ (АБВ) в Гоце Делчев не стигнаха, за да бъде внесена извънредна точка на последната сесия на местния ОбС, формулирана като „Обсъждане дейността на председателя на ОбС Димитър Балтаджиев“. Тя бе предложена от Никола Джингаров от ГЕРБ заради писмо от жители на града, които преди месец алармираха, че съпругата на Балтаджиев открила аптека в общинско помещение, отредено за заведение за обществено хранене.
Прогнозата на „Струма“ се сбъдна – със 7 гласа „за“, 15 „против” и 3-ма „въздържал се“ точката въобще не успя да влезе в дневния ред на сесията. Заради конфликт на интереси Балтаджиев не гласува. Междувременно от БСП обясниха гласовете си „против“ с това, че съпругата на председателя вече е подала в общинската администрация заявление, че иска договорът й за наем на помещението от 65 кв.м да бъде прекратен.
Седмица по-рано самият Балтаджиев обяви, че иска процедурата по отдаване под наем на помещението до пазара да се проведе отново.
Противно на очакванията, на сесията, проведена за пореден път онлайн, най-много дебати имаше не за закононарушението, извършено от ОбС председателя, а за конкурса за управител на Медицински център 1 /бившата поликлиника/. При това коментарите не бяха в посока трябва ли да има конкурс, защото управителят д-р Михаил Маникатов е с договор за временно управляващ, а колко да са членовете на комисията, която ще оценява представянето на кандидатите за поста. Съветниците постигнаха консенсус за броя на представителите на ОбС в комисията – 5-има, колкото са и групите общински съветници, и 1 представител на РЗИ, препъникамъчето обаче беше от 2-ма или 3-ма души да се представлява общината. В крайна сметка след 3 гласувания бе взето решение администрацията да има 3-ма представители в комисията.
Аналогично решение бе взето и за обявяване на конкурс за управител на МБАЛ „Ив. Скенделров“. От 1,5 г. д-р Петър Филибев също е начело на болницата с договор на временно управляващ. Припомняме, че назначаването му през април миналата година стана „на пожар“, след като на извънредна сесия общинските съветници в Гоце Делчев освободиха предшественика му д-р Владислав Улевинов, предизвикал безпрецедентна болнична криза с оставката на 12 лекари. За да се спаси здравното заведение, тогава Филибев бе освободен като управител на МЦ 1 и пратен да ръководи болницата, а в кабинета му в центъра влезе кардиологът д-р Маникатов.
На сесията съветниците приеха с пълно единодушие общината да поеме краткосрочен кредит от 160 000 лв. за довършване на проекта за бившия детски лагер на общината в местността Попови ливади. Той е по Програмата за трансгранично сътрудничество България – Македония, основните дейности по превръщането му в младежки център вече са приключили, но предстои доставка на софтуери и на оборудване за интерактивния център.
Без гласове „против“ бе одобрена и продажбата на недвижим имот на ул. „Панаирски ливади“, на изхода на града. Теренът от 1567 кв.м разделя две фабрики и съветниците се надяват собствениците им да проявят интерес към предстоящия търг. Пазарната стойност на парцела е 101 000 лв. без ДДС, което прави по 64 лв./кв.м.
Не така гладко мина обаче продажбата на общинско жилище. Панелката в саниран блок в жк „Юг“ се ползва от 1983 г. първоначално от социално слабия Владимир Керезов, а сега от децата му. Квадратурата на жилището е 75,73 кв.м, а цената, на която общината възнамерява да го предложи на наемателите, е 28 600 лв., което прави по 377,66 лв./кв.м.
Съветниците се разделиха по въпросите трябва ли въобще да се продават общинските жилища, на каква цена, как наемателите въобще ще съберат пари за покупка на жилището, след като продължават да се водят социално слаби. Тезата „Против съм да се продават на трето поколение социално слаби общински апартамент, и то наполовината от пазарната цена“, бе защитена от няколко съветници. В крайна сметка обаче с 15 гласа „за“, 3 „против“ и 7 „въздържал се” наследниците на Керезов получиха възможност да купят доста изгодно апартамента.
ВАНЯ СИМЕОНОВА