
Районен съд – Благоевград потвърди имуществена санкция от 1500 лв. на фирма „Хидроресурс“ ЕООД, наложена от Инспекция по труда след фатален инцидент миналата година, при който почина 54-годишен работник. Злополуката стана на 17 януари около 10:30 ч. в имот в с. Горно Българчево, където двама служители на благоевградската фирма „Хидроресурс” монтирали сонда. При отвиване на метален ключ, прихванат към метална тръба посредством коронка, единият работник бил ударен в главата от ключа, съобщиха от полицията. Пострадалият Йордан Г. бе настанен в болница ПУЛС с наранявания на главата, където по-късно почина. След инцидента прокуратурата образува досъдебно производство по чл. 136 от НК – за нарушаване на правилата за охрана на безопасност на труда, с което е изложен на опасност животът или здравето на трудещите се. Паралелно с това е предприета проверка от Инспекция по труда, след която директорът Славянка Симитчийска е издала на 10 април 2024 г. наказателно постановление с 1500 лв. санкция на управителя на фирмата Генади Иванов за това, че нарушен чл. 275, ал. 1 от Кодекса на труда и Наредба №7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване. Фирмата е обжалвала наложената санкция в Районен съд – Благоевград.
В хода на делото, разгледано от съдия Екатерина Николова, са изискани документи и разпитани свидетели. Представена била инструкция за безопасна работа със сондажна машина на „Хидроресурс“ ЕООД, която съдържала като изискване за работниците само да са навършили 18 години. Други изисквания за опит и условия за работа с такава машина не фигурира. Като свидетел е разпитан Георги Б., който е работил заедно със загиналия Йордан Г. в деня на злополуката. Той твърди, че присъствал на мястото на инцидента, където бил изпратен „само за проба“ от управителя. На двамата им било казано да се пазят и да проверят преди работа сондата. Йордан Г. я нивелирал, но въпреки това „заглавили“ сондата и при опит да я оправят „станала злополуката“. В тази насока са и показанията на други двама свидетели, на които Георги Б. разказал за инцидента. Той е категоричен, че никой не го е учил как да работи с тази машина , показвал му на място загиналият колета. Двамата знаели, че има риск да се случи нещо с машината и за това трябвало „сами да се пазят един друг“. При проверка на НОИ като причина за злополуката е посочено заклещване на сондажния лост, който двамата работници решили да освободят както сами преценят, без да съблюдават някакви правила за това и указания на работодателя, като за целта ползват вързана за дърво лебедка и сондажния ключ. Георги Б. натягал лебедката по искане на Йордан Г., който пък стоял срещу рамото на тази лебедка, без да съобрази и знае, че това не е безопасно място за него да наблюдава такъв процес. Дръжката на сондажния ключ се е счупила, това освободило рамото на ключа от лебедката и то се е върнало в обратна насока именно към главата на работника, с което му причинява и смъртта.
Заради тези конкретно установени обстоятелства проверяващите от НОИ са приели, че основна причина за злополуката е свързана на първо място с присъствие на работната площадка на двамата мъже без никаква инструкция за безопасност при работа с автосонда и без да са запознати със специфичните рискове при работа с машината.
След преценка на събраните доказателства съдия Николова счита, че нарушението на трудовото законодателство е налице и потвърждава наказателното постановление. В решението си съдията отбелязва, че въпреки липсата на смекчаващи обстоятелства за тежкия трудов инцидент на фирмата е наложена ниска санкция.
Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Благоевград.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА