
По инициатива на кмета на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов се проведе втора среща със земеделските производители, чиято продукция пострада от падналите минусови температури, на нея бяха представени резултатите от проведената среща при министъра на земеделието и храните Георги Тахов.
„Смятаме, че договореното обезщетение е адекватно, и отчитаме срещата като позитивна, доколкото може да е позитивна в такъв тежък момент за земеделските производители“, заяви кметът на Кюстендил.
На срещата в МЗХ бе договорено земеделските стопани да получат обезщетение в размер до 80% от технологичната карта, независимо от това дали имат сключена застраховка. Заявленията трябва да бъдат подадени до общинските служби по земеделие в срок до 25 април 2025 г. и в тях е важно да бъдат посочени всички схеми за подпомагане, включително и обвързаната подкрепа.
Кметът инж. Атанасов уточни, че на срещата с министъра на земеделието е било потвърдено, че през следващата година ще бъдат изградени системи със сребърен йодит за борба с градушките на териториите на областите Кюстендил и Перник.


„Това беше битка, която водим с областния управител повече от една година, и тя е спечелена“, посочи инж. Атанасов.
Той изказа благодарности към областния управител инж. Александър Пандурски и депутата Христо Терзийски, който е съдействал за провеждането на работната среща в Министерство на земеделието и храните.
Земеделци, участвали в срещата, допълниха, че ще бъдат отпуснати и средства за препарати за борба с вредители. Терените в Кюстендил са общо 5000, като всеки един от тях ще подлежи на проверка, беше уточнено още на срещата.
Областният управител Александър Пандурски посочи, че трябва да се обърне внимание и на това да бъдат подготвени и съхранени площите за плододаване през следващата година.
До дни предстои и нова среща със специалисти за действията в бъдеще. „Има възможност за оцеляване на част от продукцията, която ще трябва да се събере, независимо от по-големите разходи“, каза още Пандурски.
Директорът на Областната служба „Земеделие“ в Кюстендил Йордан Домозетов посочи, че до момента има подадени 350 заявления за над 1800 терена. Подадените заявления за община Кюстендил са 270.
Предстои нова среща за обединение на земеделските производители и създаване на асоциация на територията на Кюстендилско.
От своя страна, земеделските производители благодариха на кмета инж. Атанасов и областния управител инж. Пандурски за активната им позиция и ангажираност, като подчертаха, че те са били единствените представители на община и област от 16 областни центрове, участвали в срещата в МЗХ.
„Празник на черешата въпреки провалената реколта ще има“, категоричен беше кметът Огнян Атанасов.
ИВАН ИВАНОВ