Сръбският президент Александър Вучич предложи консултативен референдум, на който гражданите да кажат дали той да остане на поста си, тъй като по думите му протестиращите след рухването на козирката на гарата в Нови Сад в петък, при което загинаха 14 души, всъщност искат неговата оставка, предаде Танюг.
В интервю за сръбската телевизия „Хепи“ Вучич посочи, че ако над 50 процента от гражданите гласуват за освобождаването му от президентския пост, той веднага ще подаде оставката си и ще бъдат насрочени президентски и парламентарни избори в страната.
В края на миналата седмица опозиционни партии, активисти и граждани в Сърбия излязоха на протести с призиви за оставки, включително тази на министъра на строителството Горан Весич. Нов протест е планиран за днес край гарата в Нови Сад.
Весич съобщи, че ще подаде оставка официално днес, като подчерта, че не приема вината за нещастието, но подава оставка като отговорен човек.
Сръбският президент посочи, че тези, които протестираха предходните дни с искания да се установи отговорността за трагедията в Нови Сад, всъщност искат неговата оставка. По думите му протестиращите не го споменават по име, защото знаят, че той няма никакви правомощия в този ресор, но всъщност те „искат неговата глава“.
„Предлагам ви я на тепсия. Не (се занимавайте) с (премиера на Сърбия) Милош Вучевич. Няма да мине. Предлагам ви решение. Предлагам ви голяма победа. В парламента имаме мнозинство от 126 гласа. Дайте ни вашите 70, 80 (гласа в парламента – бел.ред.) и ще поискаме консултативното мнение на референдум за освобождаване на Александър Вучич“, посочи сръбският президент.
Той заяви, че обещава да подаде оставката си, ако 50 на сто от народа изрази такова желание на референдум.
„С това решавате всички свои проблеми – отивате на нови президентски и нови парламентарни избори“, допълни той.
В интервюто за телевизия „Хепи“ Вучич повтори, че се търси отговорността за злополуката в Нови Сад, като тя трябва да бъде „ясна и недвусмислена“
„Важно е първо нашето отношение към жертвите, второ подкрепата и помощта за семействата на жертвите, и трето – отговорността. Тази отговорност трябва да бъде преди всичко наказателно-правна“, подчерта сръбският президент.
Дарик