СЛЕД ТРАНША ОТ 1.1 МЛРД. ЕВРО! Община Кюстендил стартира допитване за строеж на ТЕЦ, кметът П. Паунов: Не може да санираме блокове и да качваме въглища до 8 етаж

 Община Кюстендил планира обществено допитване за изграждане на топлофикация в града, обяви на сесия кметът Петър Паунов. По думите му то по всяка вероятност ще стане през лятото. Изграждането на ТЕЦ ще стане факт по съвместен проект с Министерство на енергетиката и фонда за справедлив преход. По механизма за справедлив преход на България са отпуснати 1,178 млрд. евро, които ще бъдат насочени към три района в страната – Стара Загора, Кюстендил и Перник. 

„Решението ще е на цялата кюстендилска общественост, особено градската, за евентуално изграждане на мощности, които да произвеждат топло- и електроенергия, като се съвместява енергия от зелена маса, газ и модерните технологии в производството на водорода. Ако доставчикът на газ не ни даде добра цена, държавата да промени законодателството, за да може да се захраним от „Бургазтрансгаз” на държавни цени”, информира Петър Паунов.

Целта на тази мощност би била производството на ел. енергия, която да се продава на пазарите, и от резултатите на нейната реализация в Кюстендил да има най-добро качество на топлоенергия, която да достига до битовите абонати. Общината има готовност да захрани 15 000 абонати в Кюстендил.

„Особено в санираните блокове и тези, които предстои да бъдат санирани, като средномесечната цена ще бъде за жилище от 65 кв.м 40 евро за месец за топло и вода в най-студените месеци. Тук въпросът е дали имат интерес нашите съграждани, трябва да бъдем солидарни в това решение, което ще вземе Общински съвет. До всеки дом ще има абонатна станция, няма да има общи части”, коментира Паунов.

60 работни места ще бъдат осигурени за работници в ТЕЦ-а, които основно ще са служители на ТЕЦ „Бобов дол” и други 250 работни места при прокарване на мрежите.

„Това е началото, предстои всеки детайл да бъде анализиран, поставям го на вашето внимание, ще направим и референдум, ако се налага. Трябва да имаме поне 5000 желаещи, за да има икономическа логика. Но това е стъпка в правилната посока, дали сега ще се случи, или ще го правят следващите поколения – това е бъдещето. Не може да санираме блокове и да качваме въглища до 8 етаж. Представете си само колко тона вредни емисии и колко тонове въглища и дърва ще спестим”, коментира Паунов.

На сесията доцент Петър Атанасов получи почетен знак на община Кюстендил. „Поклон и огромно благодаря за всичко, което правите”, заяви председателят на местния парламент Михаела Крумова. От своя страна медикът благодари на цялата кюстендилска общественост за това, че го обявиха за почетен гражданин на Кюстендил. 

 „Иска ми се да благодаря за това, че кюстендилската общественост съхранихте кюстендилската болница. Бивши окръжни центрове увиснаха в пространството.  Съхранихте и кадровия ресурс, без лекарите и дори общопрактикуващите ние щяхме да се пропукаме. Да пазим кюстендилската болница и кюстендилските лекари”, обяви доцент Атанасов. Той  посрещна първия болен от коронавирус в „Пирогов”, припомни градоначалникът.  „Тук съм, за да споделя своите емоции и гордост, че сред нас е един от синовете на Кюстендил и един от героите на България, един от хората, които заедно със своите колеги застана като щит още в самото начало на тази изключително тежка война. Това е човекът, който на 7 март миналата година посрещна първия, заразен с Ковид-19. Човекът, който не се замисли и за секунда за своя живот, а застана до всеки един свой съгражданин. Кюстендил винаги се е гордял със синовете си и България ще се гордее с героите си. Огромно благодаря от името на цялата кюстендилска общественост, че живеете и се борите за всеки един”, заяви кметът Петър Паунов. В началото на сесията съветникът Атанас Гергинов обяви и ситуацията с общото събрание на кюстендилската болница, на което е присъствал. На проведеното извънредното общо събрание, свикано от съвета на директорите на дружеството МБАЛ „Никола Василиев“, е станало ясно, че община Кюстендил запазва броя на акциите – 13 636. На срещата е приет нов правилник за определяне на възнагражденията на членовете на съвета на директорите, съобщи още  Атанас Гергинов, представител на ОбС – Кюстендил в извънредното общо събрание на болницата.
„Не беше направена промяна на капитала на дружеството оттам и нямаше промяна в устава.  От деветте общини имаше представител само на община Кюстендил, за мажоритарния собственик държавата с пълномощно участие взе д-р Кръстев от Регионалната здравна инспекция“, обясни той.
Приети са правила от МЗ за избор на регистриран одитор за заверка на финансовия отчет на дружеството.
Капиталът на дружеството е разпределен така:  Държава – 84,32%, община Кюстендил – 6,6, Дупница – 4,91, Бобов дол – 1,25, Кочериново – 0,62, Сапарева баня – 0,86, Невестино – 0,47, Бобошево – 0,38, Рила – 0,39, Трекляно – 0,14.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *