Сагата с безводието в най-малкото село в община Дупница Крайни дол продължава втори месец и вчера жителите му се събраха за пореден път на събрание да се жалват пред зам. областния управител на Кюстендилска област Кристиян Иванчев и с настояване да се реши проблемът им с питейната вода.
На срещата присъства управителката на ВиК – Дупница Красимира Иванова.
По време на срещата жителите на селото за пореден път повдигнаха въпроси, свързани с безводието. Катя Димитрова попита управителката на ВиК Кр. Иванова: „Колко души хванахте при проверките на водомерите в селото? Плати ли си глобата собственикът на къщата за гости, на когото хванахте жената, с която живее, с две незаконни отклонения, подадахте ли жалба в полицията? Колко имота открихте без монтирани водомери?“, попита Димитрова.
Кр. Иванова отговори: „До момента сме открили пет незаконни отклонения. Изпратила съм актовете в общината, там да решат какви глоби да наложат, аз нямам правомощия. Нямам право да влизам в имотите без съгласието на собствениците. Вчера сме иззели пет маркуча, използвани за напояване с чешмяна вода на градини в селото. Трябва да има съзнание у местните. За 12 часа от водохранилището са източени 150 куб.м вода. Жителите на селото дължат на ВиК 5000 лв. за изразходвана вода“.
Йордан Габровски, който дълги години е живял и работил в чужбина, се възпротиви на думите на управителката: „Как няма да отглеждам зеленчуци и да ги поливам. В селото няма магазин, поне зеленчуците да са от вкъщи. Когато се направи така, че да имаме всичко в селото, тогава ще спра да поливам. За малко нещо паля колата и отивам на Дупница да си го купя. Автобус няма. Няма да спазвам никакви кметски заповеди“, категорично заяви Й. Габровски.
Гюла Пракарска се оплака: „Елате да видите тенджерите ми, целите са с варовик от водата. Г-жо управител, елате да се изкъпете в банята ми, вместо вода тече кал. Помислете за качеството на питейната вода и тогава търсете незаконни отклонения. Ще плъзне някоя болест в селото от липсата на вода, ще ни очисти. Сигурна съм, че 40% от имотите в селото са без водомери и всеки полива и хаби вода, без да мисли за останалите“, заяви Гюла Пракарска.
Жена, която се представи с името Лили, заяви: „Градините се поливат през 4-5 дни, а вода нямаме с дни. В петък водата спря и беше пусната едва в понеделник. Тези семейства със зелените площи в дворовете използват много повече вода за поливане, проверете и тях”.
Кметският наместник на с. Крайни дол Георги Петров съобщи на събранието: „Нивото на питейната вода в резервоара на 81-ия метър е ниско, помпата не може да изпомпва повече вода, докато нивото не се покачи. Това означава още няколко дни без вода“.
Присъстващите коментираха, че водопроводът е изграден през 1976 г. от етернитови тръби, които са заливани с асфалт при наставката им. Има течове от водопровода, но не се знае къде са. Причината не е само в поливането. Миналата година пак имаше горещини, но не беше такова безводие”.
Зам. областният управител Кристиян Иванов изслуша жалбите на местното население на Крайни дол и заяви: „Трябва да се търси дълготрайно решение на проблема с питейната вода в селото. От МРРБ отпускат до 2 млн. лв. за изграждане на водопроводи по населени места. Общината в Дупница може да кандидатства. Предлагам да се създаде работна група от представители на общината, местното население, кмета на селото, областна администрация, ВиК – Дупница и да търсим решение на проблема. Той няма да се реши с магическа пръчка, но все пак трябва да се тръгне отнякъде. Ще отнеме може би няколко месеца, но трябва да се изработи план за действие”.
Местните се съгласиха с неговата идея и си обещаха нова среща на 15 септември по казуса.
А след срещата управителката на ВиК Кр. Иванова замина на среща в НАП да моли да се вдигне запорът на ВиК за неплатени с години данъци и такси, за да може дружеството да поеме глътка въздух.
Както „Струма“ писа, общината в Дупница изтегли 500 000 лв. кредит и предоставди парите на ВиК, за да си изплати задължения към НАП за над 250 000 лв. и още толкова към „Басейнова дррекция“ – Благоевград. Парите са преведени преди два месеца на кредиторите, но запорите все още не са вдигнати.
ЙОРДАНКА ПОПОВА