Инцидентът е от 1 януари, когато детегледачката сигнализирала на тел. 112, че хлапетата са й избягали по време на разходка, и после се разправила с тях
10 дни няколко благоевградски институции се занимават със сигнал за насилие над деца, настанени в Центъра за настаняване от семеен тип за деца без увреждания в гр. Благоевград, зад Аквапарка. Полиция, прокуратура, Община Благоевград, отдел „Закрила на детето”, дори Агенцията за качеството на социалните услуги към Министерството на труда и социалната политика вече са разпитали замесените в скандала детегледачка от центъра и 3 деца и в момента са на етап писане на официални писма помежду си.
Координационният механизъм, включващ работна среща на всички тези ресорни институции, е задействан от тел 112. Там на 1 януари е получен сигнал от работеща в центъра лелка, че 3 деца от центъра са й избягали – тя ги водела към Джамията, но те вървели по-бързо от нея, и когато ги загубила от поглед, жената алармирала за изчезването им. След намесата на полицията хлапетата са намерени и върнати в центъра още същата вечер, а лелката ги напердашила, гласи неофициалната версия, защото официална няма.
Два дни по-късно целият персонал на центъра, начело с ръководителя Петранка Митова, с подписка до Община Благоевград иска отстраняването на колежката им от работа, още повече, че тя е на изпитателен срок. Бившият директор на дирекция „Социална и жилищна политика“ в Община Благоевград Емилия Халилова отказва да вземе подписката предвид факта, че това й е последният работен ден и няма да може да проследи как ще се развие случаят. Оттогава нито една институция не дава официална информация по скандала.
Петранка Митова категорично отказа да съобщи докъде е стигнало разследването и настоя да търсим информация от Община Благоевград.
Шефът на „Социални грижи” Александър Балев подчерта, че за него най-важното е, че децата в момента се чувстват добре.
Е. Халилова изрази учудване, че разследването на инцидента още продължава, защото при такива сигнали за насилие над деца протоколът гласи светкавично действие от страна на институциите, за да се стигне до истината.
От Община Благоевград увериха, че служителката вече е уволнена. Оттам обясниха и как е процедирано след получаване на сигнала за насилие над децата:
„След подаден сигнал от доставчика на услугата до отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – гр. Благоевград е проведена екипна среща по Координационен механизъм за насилие за изясняване на случая. В екипната среща е участвал и представител на Община Благоевград. От случая до 10.01.2024 г. служителката не е допускана в центъра, като е изключена от графика на работещите в центъра. Поискано и получено е писмено обяснение от служителката. Подписано е прекратяване на договора на служителката, считано от 11.01.2024 г.
В момента се оказва психологическа подкрепа за децата от психолога в услугата. По преценка на отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ – гр. Благоевград Община Благоевград ще осигури и подкрепа от специалисти от други социални услуги“.
Центърът за настаняване от семеен тип за деца без увреждания бе разкрит през 2009 г., за да осигурява среда, близка до семейната, при която децата получават необходимата им индивидуализирана грижа и подкрепа за личностно съзряване и изграждане на умения за самостоятелен и независим живот. Капацитетът му е за 15 деца на възраст от 3 до 18 години, за които вече са изчерпани възможностите за оставане или връщане в биологичното им семейство, както и възможностите за настаняване в семейството на близки и роднини или в приемно семейство. За тях се грижат 12 социални работници, медицински сестри, психолог, детегледачи и хигиенист.
ВАНЯ СИМЕОНОВА