Слух за избягал лъв, докаран от цирк като атракция на събора, нажежи до червено празника в село Стоб в опасните юлски горещини. Страховитата новина била качена в събота във Фейсбук и се разнесла със скоростта на светлината из района, като някъде „по виртуалния път“ претърпяла и трансформация, че лъвът е избягал от благоевградския зоопарк и го търсят в Стобските пирамиди. Междувременно телефонът на кмета на селото Георги Ставрев бил „подпален” от обаждания, но заради подготовката на събора, той го бил зарязал в дома си и не отговарял, което още повече засилило страховете. В един момент пред къщата му пристигнали полицаи да се интересуват дали знае нещо за лъва.
Кметът, който към този момент не бил „в час“ за плъзналия слух, се втрещил от изумление, когато униформените му казали, че идват по сигнал за избягал от цирка лъв. „Първоначално ми беше трудно да асимилирам какво ми казват. Какъв лъв, какви 5 лв.? Може ли така да се стресират хората с фалшиви новини? На площада имаше 2000 човека. Какво е това въображение за избягал лъв от цирка? Защо не жираф или антилопа? Стана голям цирк“, заяви вчера за „Струма“ кметът на селото Георги Ставрев.
След като са разбрало, че това е фалшива новина, съборът продължил с пълна сила. Сред гостите били кметът на община Кочериново Иван Минков , кметовете на съседните села, както и бившият вътрешен министър проф. Веселин Вучков и настоящият зам. министър на МВР Стоян Темелакиев, които са родени в с. Стоб. За празничното настроение на съборяните се погрижили детски фолклорни групи от Кочериново и Дупница, а в един момент микрофонът грабнала и певицата на ансамбъл „Пирин” Стойка Германова, която се качила импровизирано на сцената, за да зарадва с песните си празнуващите.
Иначе фалшивата новина е тирижирана от благоевградчанина Илия Илиев, който на другия ден в неделя се извини на страницата си във Фейсбук. Той обясни, че бил подведен от доверен информатор, и тъй като не се усъмнил, избързал да качи „новината“, като целта му била да предупреди хората, а не да ги изплаши и всява паника. В капана на фейк новините са попадали и сериозни медии.
Ситуацията много напомни и на друг подобен случай в същия район.
През лятото на 2011 г. една от големите национални телевизии тиражира „новината“ за избягала огромна кобра в района на с. Джерман. Собствениците, които били арабски циркови артисти, я изтървали в района на крайпътното ханче, в което седнали да похапнат. Те обявили награда от 1000 евро за онзи, който залови двуметровата кобра и им я върне. Новината плъзна като легенда в района. Местните разказвали, че видели кобрата няколко пъти – изскачала от храстите и се извисявала високо зад някой човек. Други пък казвали, че откакто влечугото е в района, и котките умирали от страх. Има безброй примери как фалшивите информации намират лесно хранителна среда в социалните мрежи, които неслучайно се използват за хибридни атаки и промиване на „мозъци“ , особено за политически цели, пресен пример за което е войната на Русия в Украйна, и много други.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА