Гаф с имена на автори в учебник на издателство „Просвета“ предизвика объркване сред ученици и учители в Благоевград. Завчера второкласници в Четвърто ОУ учили приказката „Врабец и самолет“, след което трябвало да изнесат пиеса по нея. Оказало се, че в учебника като автор на произведението е посочен Ангел Каралийчев, а в учебната тетрадка под същата приказка стои името на Асен Разцветников.
„Учихме приказката от читанката, после отворихме учебната тетрадка и там пишеше Асен Разцветников. Казахме на госпожата, тя също беше видяла“, споделиха пред родителите си ученици от 2 „б” клас на благоевградското ІV ОУ.
А иначе урокът бил повече от увлекателен. Децата се разделили на групи, написали специални афиши и покани, избрали си режисьори и артисти и изнесли представление по приказката, в което се разказва за врабче, кацнало на крилото на самолет, и разговора между тях. Очевидно второкласниците, които, както е известно, учат по новите учебни програми, останали впечатлени от урока и постановката.
След училище някои от учениците изнесли представления по домовете си, показвайки, че са научили репликите на врабчето и самолета без грешка, макар и да не знаят кой е истинският им автор. В опит да помогнат в ограмотяването на децата си, родители взели трескаво да търсят кой е написал въпросната приказка, но в интернет не открили нищо по въпроса.
Класната на 2 „б” Тони Панайотова публикува във Фейсбук снимка на приказката от читанката и тетрадката с въпрос „Кой е авторът?”. Питането предизвика оживление в социалната мрежа. В коментарите се включиха педагози от цялата страна и масово потвърдиха, че те, както и учениците от Благоевград, също са забелязали грешката, но не са сигурни кой е авторът.
„По-скоро е Разцветников, стилът е негов“, смята начална учителка от Пазарджик. Нейна колежка от Перник предполага, че произведението е част от „Весели премеждия” – стихове от 1945 г. на Ангел Каралийчев. Други пък споделят, че в някои от изданията заглавието е леко по-различно – „Врабче и самолет“.
„Гугъл не реагира, проверихме и в домашните си библиотеки, но не откриваме този текст“, оплакват се един на друг учители, трескаво търсещи кой всъщност е написал приказката.
Репортер на „Струма“ се свърза с филолози. Някои от тях признаха, че на прима виста произведението не им говори нищо. Други направиха бърз разбор на текста и го определиха като по-близък до Разцветников, отколкото до Каралийчев.
От отдел „Връзки с обществеността“ на „Просвета“ ни препратиха към главния редактор на издателството Кина Андреева, която призна, че не може да отговори веднага и ще направи справка. Половин час по-късно заяви: „Автор на „Врабец и самолет“ е Ангел Каралийчев. От бързане сме допуснали техническа грешка, при последващи отпечатвания тя ще бъде коригирана“, обеща К. Андреева.
ВЕСЕЛА ПАНАЙОТОВА