Овощарят може да бъде спокоен, ако в началото на декември снегът е покрил земята. Лошо е обаче, ако ударят мразове, а снегът е малко или съвсем го няма („черен мраз”). Снегът е най-надеждният съюзник на овощаря. Той защитава корените и стъблата на растенията от рязко понижаване на температурата, от зимното изсушаване на тъканите. Затова за добро презимуване на дръвчетата и храстите трябва периодично да правим снегозадържане, натрупвайки сняг в градината.
При падане на сняг първа грижа на градинаря е да осигури надеждно покритие с него на ягодите. За снегозадържане можем да покрием ягодите с неядливи за гризачите клончета от дървесни видове и храсти. За да не се издуха снега, поставете плетени рогозки, леки скари от летви или други подобни задържащи материали.
Ако снегът е малко, продължавайте да сваляте от короните на дърветата зимните гнезда на пръстенотворката и златозадката, премахвайте и болните клончета, събирайте мумифицираните плодове. Всичко това е най-добре да изгорите.
Затова ако на клонките се наслои много сняг, той трябва да се стръсква – от начало от ниско разположените клонки, а след това от по-високите. За това са подходящи дълги пръти, краят на които трябва да обвържете със зебло или друга мека тъкан.
Силните снеговалежи, особено в периода на затопляне, могат да доведат до счупване или отцепване на клони от основата им.
Особено задължително е да премахвате снега от дървета, в чийто корони са направени присаждания през миналата пролет. Развитите едногодишни леторасти на младите присадки не са достатъчно здраво свързани с подложката и е възможно да се отчупят.