Хиляди хора останаха без работа от обявяването на извънредното положение в България, като броят на наворегистрираните безработни за страната през този период вече надхвърля 37 хил. души. Най-много са безработните от хотелиерството, ресторантьорството и туризма, които са сред най-засегнатите сектори. Безспорно това важи и за района на Разлог и Банско, където хотелите са стотици, а работещите в тях хиляди. По-голямата част от хотелиерите изпратиха служителите си в бюрата по труда и основната група новорегистрирани безработни са именно от този бранш.
Засега повечето фирми продължават работа, като се стараят да спазват мерките за превенция на риска от разпространение на COVID-19, спазват всички епидемиологични мерки – от лични предпазни средства и дизенфектанти на служителите до дизенфекция на помещенията. За да могат да отговорят на изискването за спазване на необходимата дистанция между хората, част от предприятията с по-голям брой служители са преминали на двусменен режим на работа.
Такава мярка е предприел и собственикът на предприятие в разложкото село Баня Христо Дръдалов, който има около 100 служители във фирмата си. Той споделя, че опазването здравето на хората е най-важно и въпреки неудобствата от двусменния режим тази мярка е наложителна. Признава, че за да се спазват противоепидемичните мерки, спрямо работниците се прилага по-твърда ръка и строги правила. На работните си места те са задължително с маски, но не ползват ръкавици, тъй като спецификата на производство не го позволява.
„В посока спазване на мерките и предписанията полагаме всички усилия, дори по-твърдо ги прилагаме към работниците, защото мисля, че голяма част от хората не осъзнават колко сериозна е ситуацията и неглижират мерките. Мисля, че не осъзнават колко е голяма опасността едно производство да спре и само заради безотговорността на един човек 100 да останат без работа. Опазване здравето на колегите е най-важно. Всички, които проявяват грипоподобни симптоми, ги оставяме вкъщи до изясняване на здравословното им състояние, като търсим задължително връзка с джипито, за да сме сигурни, че не е свързано с вируса”, казва Дръдалов.
Иначе по отношение работата на предприятието засега Хр. Дръдалов няма притеснения. Споделя, че работи както директно с чужди фирми, така и с такива, които имат заводи в България. 95% от продукцията е за западноевропейските компании, работещи в областта на автомобилната и електротехническата промишленост.
„Ситуацията е доста трудна, но към момента работим и нямаме прекъсната верига от доставки, поръчки също имаме. Заради спиране на автомобилната индустрия имаме намаляване обемите от клиент, който е в тази сфера, но имаме индикации от колегите, че до две седмици ще стартираме. Към момента цялостната ни дейност е на около 90%. Нашата индустрия – елекротехническата, е насочена към фирми и битови потребители и очаквам намаление, но може би след няколко месеца, тъй като очаквам да спадне потреблението глобално. Предимството при нас е, че производствата, които имаме, са защитени, защото са свързани с електроснабдяването на домакинствата. Дори и в най-засегнатите зони като Ломбардия и Венеция този тип заводи работят. От тази гледна точка сме спокойни. За момента паника при нас няма”, споделя Христо Дръдалов.
Личните му наблюдения са, че има притеснение у хората относно бъдещето им. Това се усеща най-много при тези, в чиито семейства има работещ в сферата на туризма и реално вече е без работа. Друга част от хората са изключително спокойни. Споделя обаче, че това се дължи на неосъзнаване на ситуацията и последиците от нея.
Как ще се развият нещата занапред заради последиците върху икономиката, е трудно почти на всеки да прогнозира, тъй като всичко зависи от цялостната картинка в Европа. Не е изключено много производства да претърпят загуби, а работодателите да са изправени пред дилемата дали да намалят възнагражденията на служителите си, или да освободят част от тях. За собственото си производство Дръдалов споделя, че ако се стигне до такъв сценарий, е по-склонен да намали служителите, но не и възнагражденията, тъй като подобна стъпка би довела до демотивация за работа, което неизменно ще доведе до спад в производителността. Дори и при подобна хипотеза хората, които ще останат без работа, ще бъдат насочени към бюрата по труда и ще получават обезщетения за безработица, което е някакво успокоение.
На този етап това не стои на дневен ред пред работодателя. Той споделя, че решение за запазване на работните места е и минаване на 4-дневна работна седмица, което би позволило пълна заетост на служителите и заработване на пълните възнаграждения. Тази хипотеза обаче според него е възможна за ограничен период от време – в рамките на около един месец.
Въпреки всички проблеми, които са резултат от създалата се ситуация в Европа и света, работодателят споделя, че в дългосрочен план е оптимист по отношение преодоляване на кризата: „Икономиката на България е свързана с Европа, в нашия случай с Швейцария, Германия и Англия, които са основните ни клиенти и ние сме зависими от тях. Дългосрочно съм оптимист за преодоляване на кризата. Мисля, че България ще има повече потенциал за развитие вследствие на кризата, защото очаквам пренастройване на веригите от доставки към по-големите – глобалните фирми. Очаквам едно връщане към Европа. На практика ние можем да предложим продукти на много високо ниво и мисля, че след кризата ще се отвори тази възможност за България. Дано здравният проблем по-бързо премине, за да можем да стабилизираме икономиката по-бързо“, споделя Дръдалов.
ЯНА ЙОРДАНОВА