Собственикът на 70 дка масив Ст. Стамболийски: Стопани с по 5 дръвчета градина подбиват цените, а нито плащат на работници, нито имат нашите разходи

Местните читалища в Кюстендил аранжираха и представиха своите щандове от черешови произведения пред сградите, в които се помещават, заради отменения Празник на черешата. Причина за тежкото решение на кметската управа бяха нарастващите случаи на Ковид-19 в ромския квартал „Изток”.

Запазили традициите на региона, читалищните дейци показаха пъстри пана, картини, „изрисувани“ с черешов плод, и т.нар. „вешала“ от череши, характерни за Кюстендилския регион. Всяка самодейна институция бе избрала по разнообразен и атрактивен начин да украси кътовете си по селата. Жени в народни носии приготвяха сладко и показваха омесени от тях черешови пити.

Кюстендилци и гости на града имаха възможност да закупят екологична черешова продукция директно от производителите, както и ръчно направени сувенири, бижута, аксесоари и облекла от местните занаятчии.

Тазгодишните партньори – Сдружение по туризъм – Кюстендил, представиха своеобразна платформа с кюстендилски домашни хранителни изделия – сорбе от череши, десерти и напитки с череши.

Централна градска част в Кюстендил стана средище на земеделски производители. Не липсваха клиенти, дошли да си купят череши за сладко или за прясна консумация.
Собствена сергия имаше и  Стоян Стамболийски, който има 70 декара насаждения в село Лиляч, община Невестино. В градината му 50 дка са черешовите масиви, а 20 дка са със сливи. Той коментира изкупната цена на черешите тази година, като подчерта, че от пет години цената варира от 0,80 до 1-1,10 лева.

„Всеки може да си направи сметка има ли монопол на цените. Аз от шест години съм земеделски производител. Сега съм доволен от реколтата. Тази година заради пандемията е малко по-специфично от организационна гледна точка относно берачите и най-вече пласмента. Както всеки бизнес, така и земеделският има трудности”, подчерта той. Стоян Стамболийски добави още, че липсата на конкуренция в региона е ежегодна. Основно три фирми изкупуват черешите, затова се налага при тях да бъдат предавани черешите.

„Лошото е, че излизат малките производители с декар-два и подбиват цените на по-големите като мен. Тях не ги интересува, че ние плащаме осигуровки, препарати, еднодневни договори. Гледат да си продадат реколтата от петте дръвчета“, обясни Стоян Стамболийски.
Според него критериите за изкупуване на череши са много различни отпреди 10 години. Сега искат череши с големина 22-23 мм, характерни за месец май, когато черешата съзрява. Сега черешите стигат до 38 мм. Намира се и пазар за прясна консумация.

„При 100 килограма изкупвачите вземат 20, а производителите сме платили на берачите за 100 килограма, загубата ни е очевидна. Това са фирмени политики – който иска, се съобразява“, добави той.
Според него проблемът с берачите е факт, имал договорка, но продукцията още е на дръвчетата. Берачите от други региони вече са ангажирани от други производители.

Земеделците в Кюстендил твърдят още, че продават черешите евтино. „От градината продукцията се изпраща от 80 ст. за килограм до 1,50 лева. Някъде може случайно и 2 лева да стигне, но е голяма рядкост. На тази цена ги искат прекупвачите и искат това, което е невъзможно. Като че ли хората са машини да калибрират всеки плод и да го поднесат, за да спечели. Тези, които берат черешите, държат да им се плаща на 50 ст. за кг набран плод. И като я продадеш на 80 ст., направете си сметка каква е печалбата”, твърди професор Димитър Домозетов, собственик на масив и  директор на Института по земеделие до пенсионирането си.

Голяма част от берачите са от ромския квартал „Изток”, който е под карантина до 30 юни. Излизат само за работа и с бележка от работодател. Задължителна е и дезинфекцията.

Празникът на черешата бе отменен официално от община Кюстендил, но разрешиха да има щандове на местни производители и занаятчии. Цените на черешите вървяха между 2 и 4 лв. за килограм. Като освен това хората могат да купят и сладко от череши и ракия. Занаятчиите пък можеха да продават сувенири с тема „череши”.

Милена Христова, представител на занаятчиите от Кюстендил, коментира предпочитанията на хората относно представения декупаж, ръчна изработка икони, специални магнити с череши, бутилки с ретро тапи. Тя добави още, че има интерес към изработените от тях предмети, а особено за подарък се търсят предимно ръчно изработени изделия.

Художниците от школата „Новите майстори” на Евгени Серафимов пък преобразиха площад „Велбъжд”. Момчета и момичета с четки с дълги дръжки в ръце нарисуваха 400 череши, а проекта нарекоха „На една череша дистанция”.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *