Собственик на рибарник на Рилска река успя да осъди Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” /БДЗБР/ и да отмени отказ на дирекцията за удължаване срока на водоползване и повишаване на количеството вода на нуждите на рибарника.
Фирмата на Борислав Лазаров и Теодора Петрова „Рилска пъстърва“ ООД – Рила спечели съдебния спор благодарение на объркани данни в различните документи, с които БДЗБР разрешила водовземането през 2018 г., а през 2022 г. го отказала – обектът бил описван ту като рибарник, ту като рибовъдно стопанство, посочени били различни координати на водовземането, различен брой басейни с различна кубатура и т. н.
Мотивът на БДЗБР да прекрати редовно разрешително за водовземане до 2025 г. бил приетият през 2019 г. от МС Списък на защитени зони за опазване на дивите птици, в който е включена защитена зона „Рила буфер“, обхващаща и района на водовземането. В него екоинституциите са предупредени, че трябва да пазят речните води от осушени участъци. В резултат БДЗБР не само отказва да отпусне повече вода на рибарника, но и въобще прекратява действието на разрешителното му за водовземането
В Административен съд – Кюстендил вещо лице доказва, че рибарникът не е МВЕЦ и водовземането му по никакъв начин не нарушава дебита на реката и чистотата на водата, която се връща обратно в реката в същия обем. Дори самите рибовъдни басейни на практика се явявали утайници и филтри за преминаващата през тях вода от реката /основно за пясъчните и земни наноси, носещи от реката при високи води/, което допълнително обяснявало липсата на замърсявания, уверил специалистът.
На база неговата експертиза кюстендилските магистрати отменят решението на БДЗБР. Вчера то бе отменено и от ВАС, но по съвсем други причини – непрецизна документация на БДЗБР. Върховните съдии не са зачели експертизата заради липса на подходящо образование на експерта, и не на последно място – заради признатия от него факт, че по-рано е бил на работа в същия рибарник в гр. Рила.
Решението на ВАС е окончателно.
ВАНЯ СИМЕОНОВА