Собственичка на оранжерия в с. Струма: Имам над 12 000 броя маруля, принудена съм да я продам по 20 ст., за да не я хвърля в реката…

Зеленчукопроизводителите в селата по поречието на река Струма – Лебница, Струма и Рибник, са притеснени от драстичното падане до 20 ст. на изкупната цена на марулята, репичките на 25 ст. и кромид лук под 50 ст.

Една от първите зеленчукопроизводители в санданското село Струма – Вили Иванова, сподели: „Имам над 12 000 броя маруля, и на 20-30 ст. да я изкупят, съм принудена да продавам, за да изкарам някой лев, вместо да я изхвърля в реката. Не знам какво стана тази година, има маруля, а не се търси от търговците. В големите вериги под 2.00 лв. не е паднал корен хубава маруля, а защо на нас ни я купуват на 20-25 стотинки?! Много често коментираме, че прекупвачите работят на по-голяма печалба от нас, земеделците. Нещата в нашия сектор са объркани, този, който произвежда, получава по-малко от този, който търгува с нашия труд. Почти всички оранжерии за маруля са към края на беритбата. Вече чистят оранжериите, тъй като  разсадът на домати, краставици и пипер вече е готов за засаждане”.

Ето какво коментира и земеделският производител Георги Борисов: „Не знам каква е причината за падането на цената на зелената салата. Не е нормална тази цена за нас. За да отгледаш салата, си платил 0.8 лв. на бройка, като има разходи за препарати, ток, вода. При тази ниска изкупна цена ние сме на загуба. Надявам се да се вдигне цената, защото започвам със засаждане на ранните домати, разсадът ми е готов”, каза Г. Борисов, който има 4 декара оранжерии в района на Стара гара край Сандански. „Миналата година корен маруля се изкупуваше на 0.70 лева на бройка, репичките не паднаха под 0.60 лв. на връзка, а сега, необяснимо защо, цената се срина”.

Съседът му по оранжерии Валя Кирилова го подкрпи: „Това е подигравка с нашия труд, почистих оранжерията от репички и сега ще садя доматите и краставиците. Преди няколко дни идва прекупвач и ми обяви цена от  20 стотинки на връзка репички! Казах му, че не продавам на тази цена. При брането на репички се полага по-голяма грижа. Броиш по 10 във връзка, след това измиваш репичките и ги редиш в чувал. И за 20 стотинки на мен трудът ми не е платен. Затова си спестих труда за 20 лева за 100 броя връзки. Вложила съм близо 1500 лв. за семена, вода и ток, а успях да изкарам под 1000 лв.”, ядосва се зеленчукопроизводителката. Тя е с очакване да покрие разходите с добива на ранните домати и краставици, които трябва да излязат на пазара по средата на месец април.

ЛИДИЯ МАНЕВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Пазарната икономика

    Ами организирайте се, наемете си продавачи и сергии на пазарите и сами директно си продавайте марулите по 2 лв. на пазарите!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *