Сондажът за термоминерална вода в село Бистрица ще бъде обявен за обект от първостепенно значение, решиха общинските съветници в Дупница на свое извънредно заседание. Те задължиха още и кмета Първан Дангов да проведе среща с представител на фирмата изпълнител, на която да договори график за продължаване на дейностите до изпълнението на подписания договор.
Първа думата взе Гичка Михайлова от „Глас народен“, която входира докладната си записка за сондажа още в понеделник. Тя отново цитира писмото на кмета П. Дангов от 12 януари, с което нарежда сондажът да бъде спрян, с мотив лошите метеорологични условия през зимния сезон. По думите й срокът за завършване на обекта е 217 дни, които още не са изтекли. Според изнесената от нея информация стана ясно още, че тя води интензивна комуникация с представители на „Геосервизинженеринг“ от Асеновград. Оттам са били категорични, че ако не се срещнат спешно с кмета и не възобновят дейностите по сондажа, ще прекратят договора едностранно и ще си потърсят пропуснатите ползи от община Дупница по съдебен ред. След като са ударили на камък няколко пъти в опитите си да се видят с градоначалника, от фирмата изпълнител са фиксирали датата 14 март като крайна за евентуална среща. Те са предложили това да се случи в седалището на столичната адвокатска фирма, която ги представлява.
След нея думата взе заместник-кметът Бойко Христов, който обяви, че общината има разрешително само за проучвателен сондаж, докато в село Бистрица се извършва добивен сондаж.
„Искам да ви запозная с един протокол от Басейнова дирекция, който е направен на 11 октомври 2023 година. В него е установено, че сондажът се извършва със сондажна корона Ф 600. Вследствие на това на 30 октомври в община Дупница е постъпило предписание от Басейнова дирекция. Неслучайно и г-жа Михайлова на няколко пъти каза „проучвателен сондаж“. Този термин означава, че не може да бъде по-голям от 110 мм. Реално в момента ние извършваме добивен сондаж, за който нямаме разрешение“, каза заместник-кметът.
Той цитира и заключението от писмото на Басейнова дирекция, което е постъпило на 30 декември 2023 година и гласи:
„Необходимо е при извършване на такъв сондаж да се спазват условията, като в противен случай подлежите на санкция по реда на чл. 10 от Закона за водите. В тази връзка следва да имате предвид, че осъществените досега геолого-проучвателни работи са в противоречие с цитираните точки за проучване, ползване и опазване на подземни води“.
Бойко Христов добави, че във вторник е бил на място и лично е установил, че тръбите там наистина са корона Ф 600, като са обсебени и територии. По думите му не общината, а Басейнова дирекция е спряла сондажа.
Относно ултиматума за среща от фирмата изпълнител заместник-кметът каза, че от екипа на Първан Дангов все още не са взели решение дали да пратят техен представител в София, като подчерта, че по-приемливо е срещата да се проведе в сградата на Общинската администрация в Дупница.
Дебатите по темата продължиха, като малко по-късно шефът на местния парламент К. Костадинов пък отправи упрек към групата на БСП, че не иска сондажът в село Бистрица да продължи.
„БСП не е против сондажа, но всичко трябва да е по закон. Ние искаме да бъде направен проект за добив, а не за проучване, както е сега според становището на Басейнова дирекция. Има разрешение за дълбаене, проучване на сондажа с корона Ф 100, а на място се дълбае с тръби Ф 600“, заяви председателят на групата на БСП в Общинския съвет Станислав Павлов.
В Дупница за извънредната сесия на местния парламент специално бе дошъл авторът на проекта за сондата проф. Костадин Щерев
„След проучванията, които направих с екипа си, имахме готовност да стартираме още през 2020 година. За съжаление тромавите процедури в законодателството ни позволиха това да се случи едва сега. Няма да крия и друго – разочарован съм, че държавата абдикира от този вид богатства, които има нашата страна. Защото това ще даде съвсем друг тласък на нашата икономика, а вместо това трябва да се разчита на общините или на предприемачи. Но по-важното сега е, че в Бистрица все пак започнахме. Нарекли сме го проучвателно-експлоатационен, не проучвателен, наименованието е формално. Басейнова дирекция го спират, защото бил добивен, но това е формалност. Служителите на тази дирекция не разбират, това е най-лошо работещата институция. Нашият проект е измъчен, няма институция, която да дава възможност да се докоснем до богатството на минералните извори. Истината е, че 27 години изтекоха, откакто закриха службата за геоложки проучвания. Няма наредба, подредба за разкриване на минералната вода, работата ни е законна, няма ведомство, което да се грижи и да създава достъп до термални води… Единствено се следва пътя на бюрокрацията, а „зелената стратегия“ заобикаля страната“, коментира проф. Щерев и продължи: „По целия пояс на Рила планина има много вода, която трябва да бъде уловена. Имаше план, който предвиждаше това да се направи в рамките на 15 години, но събития и реформи от недалечното минало го възпрепятстваха. Температура, която би трябвало да уловим, е не по-малко от 60 градуса. Това е до 800 метра, а ако слезем до 1100 метра – ще надскочим и тази температура. Всичко зависи от това какви пукнатини и разломи ще пресечем. Ресурсът, който генерира масивът, е голям, въпросът е какво количество ще пропускат тези разломи“, добави проф. Костадин Щерев.
По думите му водата може да бъде 15 или дори 20 литра в секунда и ако експертите преценят, че това не е недостатъчно, в помощ ще влезе и помпено съоръжение.
„Само за справка – на един квадратен километър се пада дебит 0,5 литра в секунда, а ние говорим за площ от близо 150 кв. км, което предполага общ дебит около 60-65 литра. Разбира се, няма как всичко да бъде уловено. Но именно поради тази причина сондажът трябва да продължи в следващите години и в другите населени места в района, където да бъде улавяна останалата термална вода“, каза още специалистът.
Според него следващите цели за проучване на територията на община Дупница трябва да бъдат селата Крайни дол и Самораново.
Накрая той апелира към общинските съветници да съберат смелост и да подкрепят проекта:
„Под краката ви има 55 градуса. Вода ще има, не спазвайте Ф 90 на тръбите, сега е Ф 600, не се бойте от Басейнова дирекция! Над 150 общини имат термални води, но бюрокрацията в България е страшна!“.
След него думата поиска и 86-годишният Спас Златев, който преди години е бил кмет на село Бистрица. „Причината сондажът да бъде спрян е само в кмета Първан Дангов. Моля го да го продължи. Аз съм на 86 години, бивш кмет на Бистрица съм и съм категоричен, че сондажът е в интерес на цяла Дупница, а не само на селото. Сондажът ще обогати общината, ще има средства и за подмяна на водопроводите в града, както и по селата. Моля ви, подкрепете сондажът да се случи!”, призова той. В крайна сметка след близо 2-часови дебати и разяснения докладната записка на Гичка Михайлова беше гласувана със 17 гласа „за“ и 9 „въздържал се“, сред които бяха групите на БСП, „Бъдеще за родината“, както и съпартийците й от „Глас народен“ Анна Минкова и Георги Градевски.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ