Софийската фирма „Булстрой груп“ ЕООД получи една от най-значимите и тежки за цялостна реконструкция, консервация и реставрация сгради в региона – Конака в гр. Мелник. Фирмата на Георги Евтимов освен това трябва да я преустрои в Музей за историята на града и региона.
„Булстрой груп“ взе максималната комплексна оценка от 100 точки в обществената поръчка, обявена от община Сандански, за избор на изпълнител на сложното задание. Дружеството е поискало цена от 4 172 765,92 лв. без ДДС, с 5000 лв. под прогнозната цена.
Вторият кандидат в поръчката – ДЗЗД „Конака“, с водеща фирма „Заечки“ на Екатерина Заечка, съпруга на бившия общинския съветник в Петрич Владимир Заечки, бе дисквалифицирана заради техническото й предложение, което не отговаря на изискванията на възложителя. Например в раздел „Мерки за избягване на аварии по време на строителството“ Заечка предложила 3 такива, като последната не бе зачетена от комисията – според бизнесдамата качествената работа щяла да гарантира липсата на аварии, което бе разчетено от комисията не като превенция на аварии, а като обещание за качеството на изпълнение.
Така поръчката бе поверена от кмета на Сандански Атанас Стоянов на „Булстрой груп“, въпреки че фирмата е в черния списък с допуснато нарушение по КТ и влязло в сила наказателно постановление за наемане на малолетни. Собственикът на фирмата обаче наказал дисциплинарно виновните за това служители, променил пропускателния режим за работниците по обектите и инструктирал длъжностните лица, ангажирани с подбор и назначаване на персонала, освен това си платил глобата, което за комисията по организиране на обществената поръчка в Сандански напълно е изчистило името на фирмата и няма никакви пречки тя да поеме Конака в Мелник.
„Булстрой груп“ ЕООД е основана през 2009 г., а собственикът на капитала й Г. Евтимов има участие в 30 строителни фирми. Работата, която й предстои в най-малкия град в България, е доста отговорна, защото сградата на Конака е строена през първата половина на ХІХ век като постройка за административно и полицейско управление, а по-късно в нея се помещавала Околийската управа. От 1925 г. до 1972 г. тя е функционирала като училище, а след това е използвана за училищен пансион. През деветдесетте години на ХХ век обаче е изоставена и в момента състоянието й е силно влошено.
Инвестиционният проект предвижда да се запазят, а където е необходимо – да се подменят или възстановят, изчезнали елементи от нейните автентични елементи, като централните фоайета и в двата етажа заедно със стълбището да се запазят в оригиналния си вид. Предвижда се реконструкция на съществуващите стълбища с цел тяхното обезопасяване, подмяна на дограмата, ремонт на покрива и конструктивно укрепване на сградата.
Дружеството трябва да работи едновременно както в Мелник, така и във Варна, защото само преди 2 месеца то спечели в морската столица поръчка за строеж на най-голямата регионална библиотека в страната, която ще струва 77 млн. лв.
Освен за работа по Конака в Мелник по същото време ще влезе и друга строителна фирма. „Пътно поддържане – Сандански“ ЕООД предложи цена 229 295,69 лв. без ДДС и спечели поръчката за направа на нов мост в градчето. Той ще е широк 4 метра, дълъг 8 метра и ще е на 2,2 м над дъното на Мелнишка река. Целта му е да осигури транспортен достъп за жилищните сгради от десния бряг на реката. Сега обитателите им ползват за целта стар римски мост от каменна зидария, който е широк само 2.5 м и е опасен за леки коли, както и временен брод през река Мелнишка, на 120 м над Римския мост, ползван само до средни води в реката от порядъка до 2 куб.м/сек.
Новият масивен мост ще е на 70 м над Римския мост и за него вече има влязло в сила разрешение за строеж № 100 от 05.08.2024 г.
„Пътно поддържане – Сандански“ ЕООД на Красимир Дуков бе единственият кандидат за строеж на мостовото съоръжение.
ВАНЯ СИМЕОНОВА