„Гледам да не коментирам действията на прокуратурата, защото те си знаят работата. Те имат информация, която на практика ние нямаме. Почти сигурно е, че когато трябва да говорим за отговорност и вина – водата не е изчезнала от самосебе си. Имало е много знаци за това, че има проблеми там, но и в много други градове. Това означава, че в България, в много дълъг период от време, има много отговорни, които не са си свършили работата за това да има адекватна политика в сферата на водните политики”, това заяви политическият психолог проф. Антоанета Христова в студиото на „Събуди се”.
Министър Нено Димов беше задържан, а по-късно от ареста той подаде и оставка, която беше приета от премиера Бойко Борисов.
„Най-естествено е атаката да бъде към него, защото към днешна дата той управлява министерството. Въпреки, че има сериозна асиметрия в търсенето на отговорност по отношение на институциите”, смята проф. Христова.
„Не е пикът на търсене на отговорност и даване на свидни жертви. Очаквам още. Голяма част от хората ясно виждат отговорността на ВиК, което е пряко свързано с Министерството на регионалното развитие. То следи за нивото на водата и качеството на съоръженията. Не е можело да не знае за какво става дума. Самата Петя Аврамова от трибуната на Народното събрание каза: „Няма страшно, има 10 млн. кубика вода”. Един месец по-късно се оказа, че няма 1/3 от същата тази вода. Отговорността не е само върху Нено Димов. Очаквам да се стигне и до оставката на регионалния министър, както и на по-ниско ниво“, заяви социологът Кольо Колев.
‘Не случайно Нено Димов е задържан за 72 часа, което само по себе си е безумно. Това е престъпление, доказващо се по документи. Всичко това се прави с оглед на обществения отзив. Прави се като пиар акция. Естествено, че има виновен и отговорен“, смята той.
Според професор Христова, Борисов не е поискал оставките на Нено Димов и Петя Аврамова, защото ситуацията е сложна и по редицата има много виновни за кризата в Перник.
„Министрите са върха на пирамидата. Всеки управленец знае, че върхът на пирамидата може да изгнива по-надолу и почти със сигурност си знае проблемите вътре”, обясни тя.