ОбС в Кюстендил прие вчера нови такси за детските градини, облекчаващи семействата на студенти и деца без един родител, вместо 98 лева, те ще плащат 25% от таксата. Оаблекчението е за деца, на които поне един от родителите е редовен студент, за деца, неприпознати от бащата, и такива, чиито родители са с най-малко 70% нетрудоспособност.
Съветниците промениха общинската транспортна схема. Тя предвижда временно да се ограничат курсовете по направленията Кюстендил-Дупница и Кюстендил- Катрище заради липса на пътници през зимния период. От 1 декември 2017 г. до 31 март 2018 г. няма да се изпълняват курсовете до Дупница в събота и на официални празници с час на тръгване от Кюстендил в 17.00 часа и в неделя с час на тръгване 07.40 часа. От Дупница до Кюстендил няма да се движат автобусите в 9.20 и 18.20 часа. По линията Кюстендил-село Катрище за същия период няма да се изпълняват курсовете в събота и неделя с начален час от Кюстендил 19.20 часа, а от Катрище до Кюстендил в 19.55 часа.
58 са общо санираните до момента блокове в Кюстендил, обяви пред съветниците кметът Петър Паунов. Договорите са 43, в зависимост от броя на сдруженията, защото някои от тях са за група сгради. 101 сдружения на собствениците са подали документи към Банката за развитие, като над 60 от тях отговарят на параметрите на Националната програма за енергийна ефективност, уточни градоначалникът. В зависимост от сумите, останали след първия етап на програмата, се очаква и допълнително финансиране са саниране на нови блокове.
”Като една от общините първенци по брой санирани блокове в страната имаме основания да очакваме повече средства”, заяви кюстендилският кмет. Той бе категоричен, че всеки сигнал до общината от сдруженията провокира проверка на място от комисия.
На сесията бе гласувана и концесията за 35 години на микроязовир „Светената вода“. Единственият кандидат бе собственикът на обувна фабрика Божидар Христов. Съветниците дадоха и съгласие община Кюстендил да сключи споразумение с общините Трекляно и Невестино за съвместно възлагане на обществена поръчка с предмет „Предоставяне на услуги по третиране на смесени битови отпадъци на общините Кюстендил, Невестино и Трекляно“. Третирането на битове отпадъци включва предварително третиране, транспортиране, предаване за рециклиране и предаване за обезвреждане на боклука, генериран от трите общини“, заяви кметът Петър Паунов.
Общинските съветници набелязаха и мерки за ускореното усвояване на повредената от корояди дървесина с цел ограничаване щетите от вредителя в общинските гори. Съветниците дадоха съгласие да започне и директна продажба на стояща дървесина на корен без провеждане на процедура на повредената дървесина.
„Стриктно ще се наблюдава и дадените предписания от лесозащитните станции по отношение залагане на ловни дървета и феромонови уловки. Ще бъдат инвентаризирани невъзобновените освободени площи след санитарни сечи с интензивност 100% в короядни петна с цел проследяване на процеса на естествено възобновяване.След изтичане на тригодишен срок, ако в дадени площи няма естествено възобновяване, да се заложат средства и да се предвидят дейности по залесяване“, коментира председателят на ОбС Михаела Крумова.
ГЕРГАНА ИВАНОВА