Регистрирана миналата година бургаска фирма с широк предмет на дейност в областта на културата, информационни, научноизследователски и професионални дейности и др. реши да прави пари от водите на река Рилска. Въпреки скромния капитал от 2 лв. „Билдинг сървиз консулт” на съдружниците Георги Ангелов Ангелов и Валери Бориславов Стоянов е разработила мащабен проект за изграждане на МВЕЦ „Крашевица”, включващ ползване на 1,5 куб.м вода в секунда и до 47 млн. куб.м годишно преработена водна маса. Бизнесмените са се насочили за централата към участъка на река Рилска от вливането на р. Шарковица до вливането в р. Струма, като по плановете им водовземането трябва да стане в непосредствена близост до мястото на връщане на преработените водни количества от МВЕЦ „Рила”. Точно заради избраното място Басейнова дирекция отряза бизнесмените с гриф „недопустимо”, след като еикоинспекцията прецени, че ще стане прехвърляне от един воден обект в друг и това ще доведе до трайно намаляване оттока на Рилска река. Това би било фатално за реката, тъй като към момента водното тяло е с повече от 64% осушени участъци. На реката е включен МВЕЦ „Рила”, а от ноември миналата година оценка на въздействието на околната среда очаква „ВЕЦ Стоби” за изграждане на друга малка централа, която най-вероятно също ще получи „не” от екоинспекцията.
Отказът на дирекцията да пусне напред по веригата за събиране на разрешителни инвестиционното намарение на бургаските бизнесмени е на практика първият препъникамък в повече от успешната досега дейност на единия от съдружниците – Валери Стоянов. Същият е един от най-мощните бургаски бизнесмени, с когото са свързани 14 български компании и над 100 млн. лв., получени от обществени поръчки. Най-известните от фирмите му са „Торкрет” ЕООД, чийто е лъвският пай с 89 541 285,46 лв. от 24 обществени поръчки и европейски проект за 400 000 лв., „АКЗ-Бургас” ООД с обществени поръчки за 2,6 млн. лв., „Пътнически превози Бургас” АД, „АСБ Инженеринг” и „Европроект” – дружеството, чрез което взе концесия за добив на строителни материали от находище „Брешнела” в созополското село Равадиново. Фирмата, чрез която бизнесменът пробва да получи разрешение на МВЕЦ-а на Рилска река, пък явно се е насочила към водното богатство на Рила планина заради връзката й с Благоевград – „Билдинг сървиз консулт” е едноличен собственик на капитала на „Консепта” ЕООД, който включва непарична вноска от 1 магазин и 4 апартамента на бул. „Св.Димитър Солунски” № 12 в Благоевград.
Не е ясно как при този успешен бизнес Стоянов се е насочил към Рилска река, където от 3 г. Басейнова дирекция отказва всякакви инвестиционни намерения, свързани с производството на електрическа енергия. За последно такъв отказ получи благоевградският бизнесмен Тодор Димов, бивш собственик на скандалния ВЕЦ „Кресна Електрик“, който имаше идея да произвежда ток от МВЕЦ на напоителен канал „Главен Рилски“ в землището на с. Смочево, община Рила. С подробни изчисления и същите доводи, които използва в настоящия си отказ до бургаския бизнесмен, Басейнова дирекция – Благоевград тогава му обясни, че в канала няма вода за нова централа, защото освен работещ ВЕЦ има издадено и разрешително от 2013 г. с цел напояване до 2 куб. м/сек, след които в края на канала остава свободен дебит само от 1 куб. м/сек.
ВАНЯ СИМЕОНОВА