СРЕЩА НА МИНАЛОТО И БЪДЕЩЕТО! На географски калейдоскоп студенти от ЮЗУ представиха традиционни обичаи и практики от християнската и мюсюлманската религия

„Географски калейдоскоп от Югозапада – български традиции“ събра студенти, преподаватели от ЮЗУ „Н. Рилски“ – Благоевград и гости в среща на миналото и бъдещето. Събитието под формата на научно-практически семинар беше организирано от третокурсниците от специалност „Педагогика на обучението по география и история” /ПОГИ/, които вложиха много усилия и страст в подготовката.

Инициативата включваше и базар на традиционни български продукти, ръчно изработени и грижливо опаковани. На него се събраха средства за благородната кауза на бебето Тео. В духа на българските традиции, които свързват поколенията и напомнят за нашите корени, събраните средства бяха дарени с любов и надежда за бъдещето.

„Народната мъдрост гласи: „Традицията е не само памет, тя е и път към утрешния ден“. Нека със сърце и отдаденост заедно съхраняваме тези традиции, за да ги предадем на новите поколения, като им дадем сила и увереност” – призоваха третокурсниците от специалност ПОГИ.

Водещи на събитието бяха студентите Джемиле Црънченова и Теодор Захов. Третокурсниците изказаха своите сърдечни благодарности към доц. д-р Емилия Патарчанова и гл. ас. д-р Гергана Николова за тяхната подкрепа в подготовката на събитието.

На семинара бяха представени традиционни български обичаи и практики от християнската и мюсюлманската религия, които показаха българския модел на съвместно етническо съжителство – обогатяващ взаимно всички групи, зачитащ културните различия и интересите на християни и мюсюлмани, които взаимно уважават и посещават празниците си и ги отбелязват заедно. Сред изброените празници и обичаи бяха: Бабинден, Лазаровден, Гергьовден, Коледа, Рамазан Байрам, Сурва, Празникът на виното и др.

Особено внимание бе отделено на ритуала „Гелина“ – традиционен обичай при сватбените тържества в село Рибново, който вече е сред вписаните в Националната представителна листа елементи на нематериално културно наследство – Национална система „Живи човешки съкровища – България“ 2024.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *