65 751 лв. ще получи община Струмяни от учреденото право на строеж върху 35 дка земя 9-а категория в землището на с. Илинденци, където компания от Чикаго ще прави фотоволтаична централа. Предложението е на лицензирани оценители от Благоевград и ще бъде внесено за гласуванe на следващата сесия на ОбС.
Сумата прави по 1,87 лв. на квадратен метър. Разделено на 35-те години, през които земята ще се ползва от частната фирма, ползата на общината ще е по 5 стотинки на квадратен метър годишно.
Теренът от 35 062 кв.м ще е за инсталиране на обект за съхранение на електрическа енергия с мощност около 50 МW, която ще се събира от фотоволтаиците в друга част от общо 745 дка общински земи, които съветниците вече дадоха на „Амери Солар Инвестмънт“ ЕООД за соларен парк и индустриална зона.
С оценката на учреденото право на строеж кметът на Струмяни Емил Илиев вкарва в ОбС и проектодоговора с фирмата, която ще направи инвестицията. Сред няколкото изисквания към нея са до 3 г. да започне процедура за промяна предназначението от земеделска земя в земя за неземеделски нужди.
Искането на „Амери Солар Инвестмънт“ за отстъпено право на строеж само върху 35 дка е свързано с техния проект, който явно ще се реализира поетапно, уточни за „Струма“ Илиев.
Припомняме, че проектът е на базираната в Чикаго AmeriFreight Holding, собственост на братята Павел и Румен Вълневи. Предложението идва през фирма „Амери Солар Инвестмънт“ ЕООД, регистрирана миналата година в София с капитал от 2 лв. Едноличен собственик на 2-та лева е Славчо Караилиев, а управител – Иван Анчев. Инвестицията в индустриалния парк и фотоволтаичната централа ще е със собствени средства на компанията и външно финансиране, а плановете на инвеститора са той да построи сам цялата индустриална зона, след което халетата да бъдат давани под наем.
През 35-те години, в които ще стопанисва огромния общински терен, „Амери Солар Инвестмънс“ ще плаща наем на общината и ще се ангажира да осигурява електричеството за уличното осветление, социалните звена, детските градини и др., а след изтичане на срока всичко застроено върху терена става собственост на общината. Тъй като срокът на годност на панелите ще е изтекъл, голямата полза за общината ще е индустриалната зона, от която ще може да получава наем.
Братята Павел и Румен Вълневи, които стоят зад проекта в Струмяни, са едни от най-успелите българи в чужбина. Двамата са от родопския град Доспат. Заминават за САЩ през 2003 г. с по един сак дрехи и започват буквално от нулата – като камериер и доставчик на пици. Само няколко години по-късно си купуват камион, а в момента в парка им има над 1000. Фирмата им е и дилър на камиони, имат автосервиз, хранителни магазини, цех за месопреработка. Собственици са на вестник „Български глас” и на телевизия за българите в САЩ. Преди 10 години бизнесът им се изчисляваше на над 250 000 млн. долара. Преди няколко години двамата дадоха рамо на проекта на Цветан Цветанов „Републиканци за България”, но оттогава в политическите среди не се говори нищо за тях.
ВАНЯ СИМЕОНОВА