Топ теми

Ниските заплати гонят кандидатите за работа в Разлог

Между 200 и 300 свободни работни места в сферата на туризма се очаква да бъдат заявени от работодатели в бранша за предстоящия зимен сезон, това казаха от Бюрото по труда в Разлог, където към момента, предвид изминалия вече активен летен сезон, са обявени едва 36 свободни позиции в сферата на туризма. Този брой ще нарасне в пъти, когато сезонните хотели в региона започнат да набират персонал за предстоящия зимен сезон.

За поредна година от бизнеса в района се опасяват, че ще изпитат глад за квалифицирани кадри, което е проблем от години. За справяне с проблема тази година институциите предприеха стъпки в тази посока, като чрез Бюрото по труда бяха обучени 140 души, които преминаха професионални курсове за най-търсените длъжности в областта на туризма – готвачи, камериери и сервитьори. От тях 120 души са обучени по заявки на работодателски организации и допълнително 20 готвачи по заявки на Министерството на туризма. Всички, преминали обучението, се очаква да бъдат наети в туристическия бранш – хотели и ресторанти.

Този месец за 12-а поредна година в Разлог се организира и специализирана трудово борса, която традиционно събира най-вече работодатели в областта на туризма. През годините чрез тези борси хотелиерският бранш успяваше да набере около 80% от персонала си.

Миналата есен обаче трудовата борса премина при не толкова висок интерес, а безработните се оказаха по-малко от обявените над 200 свободни работни места от бизнеса.

Според търсещите работа ниските заплати са основната причина, която отблъсква хората и ги праща да търсят алтернатива извън границите на страната ни. До миналата година камериерките работеха срещу възнаграждение от около 700 лева, а готвачите за около 1200 лева. Това според търсещите работа, особено младите, не е привлекателна заплата.

От туристическият бизнес споделиха, че са склонни да дават повече, но при показани добри резултати. Те признават, че действително не могат да се конкурират със заплатите в чужбина и това е огромен проблем, тъй като добре обучените и квалифицирани кадри заминават. Към момента заплащането, което българските хотелиери и ресторантьори могат да предложат на своите служители, е под 50% от заплатите в другите европейски страни.

„Ние не можем да ги достигнем техните заплати, но ако можем да достигнем поне 70% от тях, бихме могли да върнем младите в България, защото те ще имат стимул да останат и да работят тук. За съжаление сме много далеч от тези 70%, дори сме под 50% и причината е, че нямаме цени. Не е нормално една салата в Гърция да е 7 евро, а в България 7 лева. Ние вдигаме заплатите всяка година, като тази година ще бъдат с поне 10% по-високи. Проблемът е, че персонално хората, които остават, не се квалифицират за сметка на това повдигане, а повишаване на квалификацията ще доведе и до повишаване на нивото на обслужване. За съжаление не се полагат старания от страна на работещите, персоналът дори не се старае да се самообучава и да се развива, и това смея да твърдя е за сметка на работодателите и на печалбите им. В този ред на мисли ние сме много притеснени за предстоящия сезон”, коментираха от бранша.

Дали заплатите тази година действително ще се повишат и дали бизнесът ще успее да набере квалифициран персонал, ще стане ясно, след като започне набирането на такива за новия зимен сезон.

ЯНА ЙОРДАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *