Топ теми

Старците на Тъжа показаха характерни за селото маски маски, различни и уникални

Старците от село Тъжа, община Павел баня, допълниха колорита на първия ден на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите 2025“, който се провежда за 21-и път в Симитли.

Групата за поддържане на традиции и обичаи „Старчешка булка“ от Тъжа показва уникални маски и богати със символика обичаи.

Различното в Тъжа е, че денят на сурвакарите и кукерите се нарича „Старчешка булка“, а името кукери в селото е непознато.

Главният герои в маскарадните игри са старците и персонажа на една старообредна сватба. Старците носят маски от разноцветни триъгълни и правоъгълни парцалчета от шаечен плат, с провиснала дълга брада от козина, изобразяваща суровото лице на старобитен човек. Маската се нарича „сурат“ и е прикрепена на овча кожа, непременно с дълга бяла кожа от овен, която покрива главата и гърба. По челната част на сурата са наредени две куклички ,направени от парцалчета наречени „булки“. Краката на стареца са покрити с кожи от пръчове така наречени, а на кръста с носят колан с тучове и хлопки. Цялостният образ на старецът от Тъжа е като дълбоко древно и първобитно същество, което напомня със суровия си вид древночовешки старчески образ. Наред със старците шества битова сватба.

По традиция пред сватбеното шествие играят „дьонджиете“ (шафери и шаферки), а групата пресъздава стари ритуали.

„Старчешка булка“ пресъздава древния митичен образ на старците, а в традициите, запазени и предавани в групата, се съчетават древни вярвания и богата символика, отразяваща живота и природните сили.

Групата дефилира в Симитли с близо 50 свои участници, най-възрастният сред които бе на над 70 години.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *