Протестиращите се разделиха в намерението си да спрат движението по международния път, като повечето от тях се оттеглиха на площадчето при „Дупнишките барикади“
Протестът днес на жителите на село Самораново не беше толкова мащабен, колкото бяха предварителните очаквания. В неделния ден около стотина саморанци се събраха в 9 часа сутринта в района на площад „Барикадите“ в Дупница с намерението да блокират движението на Главен път Е-79. След като около месец по-рано техният протест пред сградата на общинската администрация нажежи страстите и отчаяните от безводието хора нахлуха в кметството, организаторите се надяваха на още по-мащабни действия в почивния ден. Вместо това обаче край международния път беше доста спокойно. Малко след обявения за начален час на протеста саморанци се наредиха на Е-79, но повечето от тях стояха там само няколко минутки, след което се оттеглиха на площадчето, където е паметникът на „Дупнишките барикади“. Около двайсетина души останаха непреклонни и не се махнаха от пътя, охранявани от близо толкова полицаи. Те дори искаха да се блокира и пътят от другата страна на „барикадите“, който води към няколко големи хипермаркети в града, но идеята им не срещна подкрепа.
„Защо се махнахте от пътя? Защо не сме единни? Работя от понеделник до събота и само в неделя мога да се наспя и да си почина, но дойдох тук. Обаче няма обединение и се прибрахте от пътя. Какво се случва, та не всички блокираме движението?“, говореха в един глас две жителки на селото, обръщайки се най-вече към кмета Райко Цветков.
Той сновеше между оформилите се две групи, като обясняваше на по-емоционалните си съселяни, че полицията ги е помолила да се махнат от пътя и въпреки разрешението за протест никой не иска да създава проблеми. Кметът обясни, че вече е изпратил подписката с 360 подписа и исканията на саморанци до обмудсмана, областния управител на Кюстендилска област, МРРБ, община Дупница и „Кюстендилска вода“.
В крайна сметка и двайсетината по-афектирани саморанци решиха да освободят пътя към 10:30 часа, а десет минути по-късно в района вече нямаше нито един протестиращ.
Въпреки че този път не се бяха организирали достатъчно добре, жителите на дупнишкото село се заканиха, че няма да спрат с демонстрациите, и дори започнаха да правят планове за протест и блокирането на Автомагистрала „Струма“ след няколко седмици.
На протеста дойдоха председателят на местния парламент Костадин Костадинов и общинският съветник Георги Георгиев. Те заявиха, че подкрепят жителите на Самораново в справедливия протест, насочен срещу МРРБ, откъдето трябва да обърнат внимание на големите проблеми с водоподаването.
Както вече писахме, на 22 август кметът на Дупница Първан Дангов обяви, че общината е подписала проект за 8,5 милиона лева за цялостна реконструкция на проблемната водопроводна мрежа в село Самораново. Контрактът е с държавата чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като до края на настоящата година кметството ще получи 3,2 милиона лева, а останалите средства ще бъдат усвоени до края на 2026 година. На предишния протест пък градоначалникът каза на саморанци, че ще бъдат предприети мерки за ремонт на водохващането в местността Ядъка, за което са отделени 71 400 лева от общинския бюджет. Въпреки това жителите на дупнишкото село направиха втори протест и се заканват, че ще последват още такива, като дори може да стигнат до различни форми за гражданско неподчинение.
„Най-голямото ни искане е за цялостна подмяна на водопровода. Трябва да се ремонтира и водохващането в местността Ядъка, да се направят и по-големи резервоари за вода. Положението е критично. През последните четири години аз лично смених три перални от по 1500 лева. Като дойде мръсната вода, и разваля уредите ни. В момента имаме вода, но след дъжда тя е мръсна и поврежда, както бойлерите, така и пералните машини. Ходя до Сапарева баня и харча гориво, за да си пълня вода. Водата става само за миене, за нищо друго. Аз съм на 37 години и откакто се помня, проблема с водата в Самораново си го има. Преди години при една авария работници от „ВиК – Дупница“ казаха, че намерили дървена тръба във водопроводната ни мрежа, можете да си направите сметка за какво става дума… Няма да отстъпим и ще стачкуваме още“, каза пред репортер на „Струма“ Светослав от Самораново.
Доста активен в исканията беше и уредникът на Исторически музей – Дупница Емил Севдин, който е известен със своята твърда гражданска позиция по най-различни проблеми.
„Исканията ни са ясни на всички. Още преди да дойдем тук, сме ги обявили. Първото е да се ремонтира хранилището в местността Ядъка. Това е планинското водохващане, от което получаваме част от водата си. Второто ни искане е да се обособи нова вододайна зона в местността Марков камък. Тази зона не е регламентирана, т.е. трябва да се изготви документация, която е необходима, за да се обособи това място. Така или иначе, оттам се разпределя водата за две общини. Проблемът е, че като не е регламентирано и мястото не е оградено, всеки може да отиде по всяко време и да си пусне вода за дадено село. Преди няколко дни имаше хора от долнополските села, бяха дошли сами, за да си увеличат количеството вода, което да отиде към тяхното село. Мисля, че времето, в което всеки сам прави тези неща, е свършило и е редно въпросното ново водно дружество да си влезе във владение. Но преди от „Кюстендилска вода“ да го направят, трябва да се регламентират взаимоотношенията ни с тях, и това е третото ни искане. Защото след датата 1 август, на която се обяви, че влизат в община Дупница, те не са направили дори опит да изпълнят конкретното ни искане, което беше от предишния протест. Искаме да се състави двустранен протокол между въпросното дружество и всеки един от абонатите. Никой не ни е потърсил. Надявам се да го направят скоро, защото няма да се стигне до нищо, ако това изискване не се изпълни. А то не изисква нищо повече от воля. Защо обаче не искат да го направят? Ние просто искаме да дойдат в селото, да установят какви са показателите на водомерите и състоянието им и това нещо да бъде описано в двустранен протокол, който да остане за абоната и за дружеството. Въпросните показатели като се отчетат, от датата на отчитане ние, от Самораново, ще започнем да плащаме вода. И това е хубаво да го направят всички от община Дупница. Никой няма да каже откога хората плащат вода на новите тарифи. Защо? Защото никой не е засякъл тези показатели. Бяха пуснали опция, чрез която абонатите сами да предоставят информация за показателите от водомерите чрез Вайбър. Хубаво, някои от нас го направиха. Но мога да ви кажа, че тази информация стига някъде, но не се използва по предназначение. Всеки път идват различни екипи, които отчитат наново. И ние нямаме гаранция откога плащаме водата на новата цена. Сега плащаме стари изразходвани количества вода на новата цена. „Кюстендилска вода“ дават някакви обяснения, но те не водят до нищо. Искаме нещата да са регламентирани. Ние не сме отказали да плащаме водата, въпреки че не я получаваме, което е странно“, каза пред репортер на „Струма“ Емил Севдин, който е син на един от най-дейните на предишния протест – общественика Михаил Севдин.
По думите му проблемът на жителите на Самораново е комплексен и трябва да бъде решен на всеки един етап. И докато това не стане факт, ще има нови протести.
На въпрос какво се случи от нахлуването в сградата на община Дупница досега, Емил Севдин отговори:
„Не сме видели нещо да се е променило чисто като извършена работа на терен. Доколкото чухме всички, има подписан проект, по който предстои да се работи. По направлението, свързано с отношенията ни с „Кюстендилска вода“, също. Те са уведомени от кмета на нашето село, който е изпратил предните ни искания с подписка на протестиращите. Мина почти един месец, а отговор не е получен. Не виждам тук да има нито представител на „Кюстендилска вода“, нито на кметския екип. Нямам представа кой е тук и кой не е. Но никой не е изявил желание да коментира въпросните искания тук и сега, на място, пред протестиращите. Нещата, които искаме, не са сложни. Тези три искания са резултат от многогодишните проблеми на водоснабдяването в Самораново. Те със сигурност ще доведат до резултат, който да е траен за всички нас. Днес е неделя сутрин и виждате, че ние сме дошли тук. Не защото е най-приятното време и място, на което да се съберем, а защото трябва да се стигне до някакво разрешение на въпросния проблем. Има едно огромно напрежение сред жителите на село Самораново, което е напрежение и за хората от цялата община. Хубаво е това напрежение да се успокои, а не да се нагнети. Аз смятам, че действията на дружество „Кюстендилска вода“ в момента са никакви и това ще доведе до факта, че ние ще продължим с протестите. По принцип всички тук сме мирни хора, които целим да получим първото нещо, което е необходимо за човека – вода. И като казваме вода, някой може да преекспонира темата, но всъщност нещата са точно такива. В нашето село няма вода. Ние искаме да я ползваме за елементарни нужди. Никой от нас не е отказал да си я плаща, нито пък искаме да правим безредици. Не желаем и да влизаме в конфликт с институциите или с органите на реда. Обаче смятаме, че имаме право да получим вода. Който мисли, че това, което искаме, е много – нека да заповяда пред нас и да ни каже, че исканията ни са неоснователни. Но ние няма да спрем. Защото дискомфорта, който ни създават, отдавна е преминал границата на допустимото“.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ
Абе повече от половината населени места в България са на воден режим в момента, включително и няколко областни градове. Вие кви сте, нещо с привилегии да не сте. Ще се молите да завали дъжд и това е. Дотогава ще търпите като милион българи.